05. 08. 2018 19:17 , článok bol aktualizovaný 06. 08. 2018 15:48 | BRATISLAVA/ tvnoviny.sk, ml, TASR

Mariánovi Kočnerovi zaistili nehnuteľnosti

Sú medzi nimi nehnuteľnosti na Donovaloch, v bratislavskom Novom Meste, Čunove a Bernolákove.

Marián Kočner
Marián Kočner Foto: TASR

Podnikateľovi Marianovi Kočnerovi, ktorý je v súčasnosti väzobne stíhaný vo veci zmeniek, zaistili majetok. "V súvislosti s trestnou vecou týkajúcou sa prevodu nehnuteľností v katastrálnom území Donovaly, za pokračujúci zločin neodvedenia dane a poistného vydal 23. júla prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry uznesenie na zaistenie majetku obvineného M. K. Vzhľadom na prebiehajúce vyšetrovanie nebudeme v súčasnosti uvádzať podrobnosti," uviedla v pondelok hovorkyňa ÚŠP Jana Tökölyová.

Majetok bol zaistený z dôvodu, že pri ukladaní trestu za pokračovací zločin neodvedenia dane a poistného zákon obligatórne vyžaduje aj uloženie trestu prepadnutia majetku. Ide o paragraf 425 odseku 1 Trestného poriadku. Objasnila ďalej hovorkyňa ÚŠP.

Zaistený majetok sa má týkať podľa mediálnych informácií minimálne jeho nehnuteľností na Donovaloch, v bratislavskom Novom Meste, Čunove i Bernolákove. Marian Kočner je vo väzbe vo veci zmeniek v prípade TV Markíza.

Rozhodnutie, či zostane vo väzbe, alebo bude stíhaný na slobode, oznámi sudca pre prípravné konanie Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) v Banskej Bystrici písomne v najbližších dňoch. Takto sa rozhodol v stredu (1.8.) po dvoch hodinách neverejného zasadnutia, na ktoré Marian K., obvinený v kauze falšovania tzv. televíznych zmeniek za takmer 70 miliónov eur, neprišiel.

Podľa obhajcov je to jeho právo, ktoré využil. "Uplynul iba mesiac od rozhodnutia Najvyššieho súdu SR, nevidím žiadnu podstatnú zmenu skutočností, ktoré by mali vplyv na prepustenie obvineného z väzby," reagoval vtedy prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry Ján Šanta.

Ako dodal, hoci ŠTS neviaže žiadna lehota, "sám som zvedavý, uznesenie budem netrpezlivo očakávať". Domnieva sa, že sa tak stane tento týždeň.
Podnikateľ Marian K. je vo väzbe preto, aby nemohol pokračovať v trestnej činnosti.

Jedna z káuz, v ktorej je Kočner namočený, sa týka špekulatívnych transakcií jeho hotelov na Donovaloch. Niekoľkokrát ich mal predať sám sebe, no od štátu pýtať vratku DPH vo výške osem miliónov. Dopustil sa tým krátenia dane a poistného. Aj keď pôvodný vyšetrovateľ na týchto obchodoch nevidel nič podozrivé, teraz je všetko inak. Situácia sa zmenila po tom, čo o nej informoval týždenník Trend a portál Aktuality.sk. Téme sa venoval aj zavraždený novinár Ján Kuciak.


VIAC Z Domáce