06. 08. 2018 14:00 , článok bol aktualizovaný 06. 08. 2018 17:48 | BRATISLAVA/tvnoviny.sk, TASR

Kiska po stretnutí s Pellegrinim: Tvrdé slová na adresu ministerky Sakovej

Expremiér tvrdí, že prezident zneužíva funkciu prezidenta, mal by odstúpiť.

Na archívnej snímke exprezident SR Andrej Kiska a predseda vlády SR Peter Pellegrini.
Na archívnej snímke exprezident SR Andrej Kiska a predseda vlády SR Peter Pellegrini. Foto: TASR/Jakub Kotian

Hlavnou témou, ktorá už niekoľko dní rezonuje Slovenskom, je kauza únosu vietnamského podnikateľa a úloha, ktorú v celom prípade zohralo Slovensko.

Prezident Andrej Kiska a premiér Peter Pellegrini sa v tejto súvislosti stretli v pondelok (6. 8.). Po stretnutí sa ako prvý vyjadril predseda vlády. "Vláda urobí všetko preto, aby sa okamžite prešetrili okolnosti únosu vietnamského podnikateľa," vyhlásil Peter Pellegrini.

Zároveň vyhlásil, že šéf Úradu pre ochranu ústavných činiteľov a diplomatických misií Ministerstva vnútra SR Peter Krajčírovič je do vyšetrenia okolností únosu vietnamského podnikateľa postavený mimo službu. Viac nájdete TU

Ministerka vnútra Denisa Saková (Smer-SD) stratila dôveru prezidenta SR Andreja Kisku. Slovenská hlava štátu to uviedla po pondelkovom stretnutí s premiérom Petrom Pellegrinim (Smer-SD). Ministerka sa podľa Kisku správa, ako keby bola pravou rukou bývalého šéfa rezortu vnútra Roberta Kaliňáka (Smer-SD) a začína ju vnímať ako prekážku vyšetrenia prípadu únosu vietnamského podnikateľa.

"Jej aktuálne stanoviská k podozreniam zo zneužitia štátnej moci sa zatiaľ javili ako zle skrývaná snaha zametať stopy a chrániť bývalé vedenie," povedal o Sakovej prezident. Pripomenul, že jej nomináciu považoval za premrhanú príležitosť ukázať ľuďom, že nová vláda je ochotná zmeniť štýl vládnutia. Aj pri pondelkovom stretnutí s premiérom zopakoval, že ak chce vrátiť dôveru ľudí v štát, ministerstvo vnútra je kľúčové.

Ficov odkaz Kiskovi

Prezident Andrej Kiska zneužíva funkciu prezidenta na svoj vstup do straníckej politiky a na útoky proti vládnej koalícii. Jeho jediným cieľom je destabilizácia politickej situácie. V príspevku na sociálnej sieti to povedal predseda Smeru-SD Robert Fico. Vyzval prezidenta, aby z funkcie odstúpil.

"Je to opozičný politik, ktorého jediným cieľom je rozbiť súčasnú vládnu koalíciu," uviedol Fico. Obvinil prezidenta, že politicky zneužil vraždu novinára Jána Kuciaka na útok proti vláde a rovnako sa správa aj pri podozrení z únosu vietnamského podnikateľa.

"Bez dôkazov a bez prešetrených faktov vyslovil nedôveru ministerke vnútra. Na takéto vyhlásenia nemá právo ani dôvody," pokračoval Fico. Kiskovi pripomenul, že mandát na zostavenie vlády alebo odvolanie jej členov má len predseda vlády SR na základe demokratických parlamentných volieb.

Podľa Fica sa prezident obáva, že riadne prešetrenie podozrení z volebných, daňových a pozemkových podvodov, by ho mohlo politicky a morálne znemožniť. "Ak chce Kiska robiť takúto politiku, ktorá je čisto proti vláde Slovenskej republiky, nech rýchlo odstúpi," povedal.

Zdroj: Facebook/Robert Fico

Pellegrini: V kauze ide aj o dobré meno Slovenska

"Vláda pod mojím vedením, ako aj každý jej člen urobí všetko pre to, aby sme dôkladne prešetrili všetky informácie, ktoré sú zverejňované. Myslím si, že len skutočná pravda je jediným možným riešením tejto situácie, ktorej momentálne čelíme," povedal Pellegrini. Ako poznamenal, "nie je prípustné, aby sme žili v takomto vákuu, aby sme čo najskôr nemali na stole výsledky vyšetrovania".

Premiér súhlasí, že v kauze ide aj o dobré meno Slovenska a dobré zahraničné vzťahy s partnermi. "Prezidenta som uistil, že budem vyvíjať také aktivity, ktoré umožnia čo najskôr vyšetrenie týchto všetkých udalostí, aby sme mali na stole nie dohady, nie domnienky, nie nejaké články, ale aby sme mali na stole holú jasnú pravdu, nech už bude akákoľvek," doplnil Pellegrini.

Na nedatovanej snímke je vietnamský podnikateľ a niekdajší stranícky funkcionár Trinh Xuan Thanh.
Na nedatovanej snímke je vietnamský podnikateľ a niekdajší stranícky funkcionár Trinh Xuan Thanh. Foto: TASR/AP
 

O prípade sa chystá hovoriť aj s exministrom vnútra Robertom Kaliňákom (Smer-SD). Pevne verí, že vyšetrovanie preukáže jeho medializované vyjadrenia, v ktorých vedomú účasť Slovenska na únose odmieta. "Myslím, že je aj v záujme pána ministra čo najskoršie vyšetrenie týchto vecí, aby sa potvrdila jeho verzia," skonštatoval.

Pellegrini avizoval, že pokiaľ by sa preukázalo, že vietnamská strana zneužila "pohostinnosť" Slovenska, bude to mať tvrdý dosah na vzájomné bilaterálne vzťahy. "Nemôže to ostať bez povšimnutia," vyjadril sa.

Situácia okolo únosu vietnamského podnikateľa Trinh Xuan Thanha zo Slovenska prináša emócie, uviedol to v pondelok po stretnutí troch ústavných činiteľov s generálnym prokurátorom Jaromírom Čižnárom predseda národnej rady Andrej Danko. Ako doplnil, nechce týmto emóciám prikladať.

K tomu, či Danko naďalej dôveruje ministerke vnútra Denise Sakovej (Smer-SD), sa priamo nevyjadril. "V každom prípade je tu dôležitý postoj predsedu vlády, ktorý je zodpovedný za kolektívny orgán vo vzťahu k ministerke vnútra," povedal Danko. Zároveň potvrdil, že má informácie o tom, že Saková v súvislosti s únosom Vietnamca situáciu rieši. "Dôležité je, aby sa konalo," dodal Danko.

Saková nevidí dôvod, aby odstúpila z funkcie

Ministerka vnútra Denisa Saková (Smer-SD) nevidí dôvod, aby odstúpila z postu šéfky rezortu. Urobila potrebné kroky na riadne vyšetrenie prípadu únosu vietnamského občana, ktoré sú v jej kompetencii. O tom informoval hovorca Ministerstva vnútra SR Petar Lazarov.

Pripomenul, že ministerka zbaví mlčanlivosti zamestnancov Úradu na ochranu ústavných činiteľov, letky rezortu vnútra a zamestnancov rezortu, ktorých bude potrebné vypočuť z dôvodu riadneho objasnenia celej veci. "Odmieta politizáciu prípadu a tak ako rezort vnútra poskytoval maximálnu súčinnosť nemeckým orgánom, bude ju poskytovať aj slovenským orgánom činným v trestnom konaní," uviedol Lazarov.

Policajti prehovorili

Príslušníci slovenských bezpečnostných zložiek a policajti, ktorí o únose mali vedieť, prehovorili. Ich verzia sa navyše zhoduje so závermi nemeckých vyšetrovateľov. Informáciu priniesol vo švrtok minulý týždeň Denník N, ktorý spolupracoval s nemeckým denníkom Frankfurter Allgemeine Zeitung.

V článku sa píše presný popis, čo sa malo s Vietnamcom Trinh Xuan Thanh diať. "Za roky som si naozaj zvykol na klamlivé a zavádzajúce články, toto je ale mimoriadna obludnosť. Sú to vymyslené veci a snaha pošpiniť Slovensko, zatiahnuť ho do tejto veci, v ktorej nefiguruje a nijako sa na tom nepodieľalo," povedal exminister vnútra Robert Kaliňák. Ten je v tejto súvislosti ochotný ísť aj na detektor lži.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce