06. 08. 2018 13:48 , článok bol aktualizovaný 06. 08. 2018 16:51 | BRATISLAVA/tvnoviny.sk

V kauze vietnamského podnikateľa ministerka vnútra dočasne odvolala šéfa ochrankárov

Konanie ochrankárov už začala riešiť inšpekcia rezortu vnútra spoločne s prokuratúrou.

Denisa Saková.
Denisa Saková. Foto: TASR

Ministerka vnútra Denisa Saková zbavili v pondelok (6. 8.) mlčanlivosti príslušníkov Úradu pre ochranu ústavných činiteľov a diplomatických misií rezortu vnútra.

Jej rozhodnutie sa týka prípadu medializovaných informácií o únose vietnamského občana z Nemecka do Vietnamu, a to na základe žiadostí orgánov činných v trestnom konaní.

Šéfka rezortu zároveň postavila mimo službu šéfa úradu Petra Krajčíroviča, a to až do konca vyšetrovania tohto prípadu. Ako informoval Petar Lazarov z tlačového odboru ministerstva vnútra dôvodom je zabezpečiť nestrannosť vyšetrovania.

Trinh Xuan Thanh reční v súdnej sieni 8. januára 2018 v Hanoji.
Trinh Xuan Thanh reční v súdnej sieni 8. januára 2018 v Hanoji. Foto: Doan Tan/Vietnam News Agency via AP
 

Inšpekcia MV začne po vzájomnej dohode s generálnou prokuratúrou vykonávať úkony trestného konania, dozorovať ich budú prokurátori bratislavskej krajskej prokuratúry. Na úkonoch sa zúčastnia osobne z dôvodu zabezpečenia maximálnej objektivity a zákonnosti, dodal Lazarov.

Vyvodenie personálnej zodpovednosti požadovala koaličná strana Most-Híd. Prípad únosu vietnamského podnikateľa označila strana za bezprecedentný a vyžadovala okamžité rázne kroky.

Remišová: Zbavenie funkcie šéfa ÚOUČ nestačí

Zbavenie funkcie šéfa Úradu na ochranu ústavných činiteľov (ÚOUČ) nie je dostatočnou garanciou nezávislého vyšetrovania, keďže v kauze je podozrivých viacero ďalších ľudí priamo z vedenia rezortu vnútra vrátane bývalého ministra Roberta Kaliňáka (Smer-SD). V pondelok to uviedla podpredsedníčka poslaneckého klubu OĽaNO Veronika Remišová.

Podľa nej nie sú kroky, ktoré dnes prezentoval premiér Peter Pellegrini (Smer-SD), dostatočné. "Zodpovednosť za zlyhanie štátnych orgánov a ich zneužitie nesie Smer-SD spoločne so SNS, keďže riaditeľom slovenskej spravodajskej služby je osobný nominant Andreja Danka (SNS). Most-Híd by si mal uvedomiť, že pokračovanie tejto vlády podkopáva demokratické základy Slovenska," povedala Remišová.

OĽaNO od prezidenta očakáva razantný prístup a ochranu spravodlivosti a ústavného poriadku. "Keďže pravdepodobne boli spáchané viaceré trestné činy, nie je správne, aby politici ovplyvňovali vyšetrovanie, v takomto vážnom prípade by malo byť samozrejmé, že polícia a prokuratúra zločiny okamžite vyšetrujú a nesnažia sa zbaviť zodpovednosti," povedala Remišová.

Dodala, že Kaliňák a vedenie rezortu ministerstva tvrdili, že unesený občan nebol evidovaný v schengenskom informačnom systéme hľadaných osôb, čím sa snažili zvaliť vinu na nemeckú políciu. Dnes vďaka zverejneným dokumentom vieme, že to nie je pravda.

Opis únosu vietnamského podnikateľa z Bratislavy za pomoci slovenskej polície a s použitím vládneho špeciálu vo štvrtok (2.8.) zverejnil Denník N. Rezort vnútra ho označil za nezmysel. Už predtým nemecké médiá priniesli informáciu, že tamojší vyšetrovatelia nepochybujú o tom, že pri únose podnikateľa Trinh Xuan Thanh bol použitý slovenský vládny špeciál.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce