07. 08. 2018 13:00 , článok bol aktualizovaný 07. 08. 2018 14:35 | BRATISLAVA/tvnoviny.sk

Kaliňák bol na detektore lži kvôli únosu Vietnamca. Oznámil, ako dopadol

Bol u rovnakého experta, ktorý testoval aj šéfa hnutia OĽaNO Igora Matoviča.

Robert Kaliňák.
Robert Kaliňák. Foto: TASR
Robert Kaliňák.
Výsledky z výsluchu na detektore lži Roberta Kaliňáka.
Otázky Roberta Kaliňáka na detektore lži.

V súvislosti s kauzou únosu Vietnamca absolvoval exminister vnútra Robert Kaliňák test na detektore lži. Oznámil to pred novinármi, ktorým poskytol iba vyhlásenie. Odpovede na ich prípadné otázky nepripustil.

V pondelok (6. 8.) bol u rovnakého experta, ktorý v minulosti na detektore lži testoval aj šéfa hnutia OĽaNO Igora Matoviča.

„Je absurdné, keď sa Robert Kaliňák chce vyviniť z únosu tým, že ide na detektor lži k človeku, ktorý podnikal s dcérou Vladimíra Mečiara, ktorý sám je dôvodne podozrivý zo zosnovania únosu Michala Kováča mladšieho. Tohto pána považujem za nedôveryhodného. Ja som bol uňho na detektore preto, lebo ma na to vyzval Nový Čas, ktorý aj vybral túto firmu. Sám by som si test u takéhoto človeka určite nikdy nevybral,“ povedal Igor Matovič, píše dennikn.sk.

Kaliňák vyhlásil, že všetky štyri kľúčové odpovede na otázky, ktoré sa týkali únosu, polygraf vyhodnotil ako "pravdepodobne pravdivé".

"Tento prípad nie je len o útoku na moju osobu, ale aj na krajinu ako takú. Preto som siahol po takomto neštandardnom kroku," dodal exminister.

Výsledky z výsluchu na detektore lži Roberta Kaliňáka.
Výsledky z výsluchu na detektore lži Roberta Kaliňáka. Foto: TASR
 

Štyri kľúčové otázky z detektora lži

Kaliňák novinárom prečítal otázky, na ktoré odpovedal počas testu na detektore lži.

1. Vedeli ste v čas návštevy vietnamského ministra o únose občana Vietnamu? Odpoveď bola nie

2 .Pomáhali ste organizovať únos občana Vietnamu? Odpoveď bola - nie

3. Dávali ste pokyny zamestnancom MV, aby pomáhali organizovať únos občana Vietnamu? Odpoveď bola - nie

4. Mali ste informáciu o tom, že omámený a zbitý občan Vietnamu bol preložený do auta kolóny delegácie vietnamského ministra? Odpoveď bola - nie

„Všetky štyri odpovede vyhodnotil detektor ako pravdepodobne pravdivé, čo znamená, že predstavujú pravdivú odpoveď," vysvetlil Kaliňák.

Dve odpovede, ktoré detektor označil za pravdepodobne nepravdivé, boli v kategórii kontrolných a neutrálnych otázok. "Na otázku, či som sa bál, že sa stane chyba pri tomto teste, som odpovedal nie. Ale prístroj ukázal, že asi nie som až taký hrdina," povedal Kaliňak.

"Na otázku, či som niekedy niekomu urobil niečo zlé, som odpovedal podobne a odpoveď bola hraničná, ale takisto ju vyhodnotil prístroj. Tak asi ako každému, či už v súkromnom a pracovnom živote sa už niečo také mohlo prihodiť. Aj výsledky týchto dvoch odpovedí ale predovšetkým potvrdzujú a zvyšujú autenticitu tohto testu," dodal.


Zároveň vyzval redakciu Denníka N, ktorý ako prvý priniesol informácie o únose, aby sa rovnako zodpovedne postavila k tejto téme, pretože "doteraz žiadnym spôsobom nepreukazovala dôveryhodnosť zverejňovaných informácií".

 

Opis únosu vietnamského podnikateľa z Bratislavy za pomoci slovenskej polície a s použitím vládneho špeciálu vo štvrtok (2.8.) zverejnil Denník N. Rezort vnútra ho označil za úplný nezmysel s tým, že obsahuje samé výmysly a klamstvá a ide o čisté sci-fi jeho autora. Už predtým nemecké médiá priniesli informáciu, že tamojší vyšetrovatelia nepochybujú o tom, že pri únose bol použitý slovenský vládny špeciál.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce