09. 08. 2018 09:15 | BRATISLAVA/mm

Korupcia obrovských rozmerov: Policajti popísali, ako si úradníci pýtali a prali úplatky

Všetko sa malo diať na Okresnom úrade v Bratislave.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: TASR

Vyšetrovateľ protikorupčnej jednotky národnej kriminálnej agentúry obvinil šesť osôb a jednu právnickú osobu z korupcie. Troch z nich obvinil aj z prania špinavých peňazí.

V utorok (7.8.) v skorých ranných hodinách na Okresnom úrade v Bratislave zasahovalo najmenej 75 policajtov NAKA a bratislavského krajského riaditeľstva Policajného zboru. Išlo o zaisťovaciu akciu národnej protikorupčnej jednotky. Počas akcie zadržali sedem osôb, vykonali päť domových prehliadok, prehľadali aj dve kancelárie na okresnom úrade a päť vozidiel.

„Od januára tohto roku sa mali v Bratislave a na iných miestach Slovenska,. Miroslava G., Pavol B., Branislav R., Tomáš W. a Vladimír M. spolčiť za účelom páchania korupcie. Poslední traja z menovaných aj za účelom páchania legalizácie príjmu z trestnej činnosti," povedal hovorca Prezídia Policajného zboru Michal Slivka.

Práve pre týchto troch obvinených mali za úplatok pracovníci okresného úradu Miroslava G. a Pavol B., ako osoby disponujúce právomocou v konaniach vedených na úrade, zabezpečovať prípravu potrebných podkladov. Konkrétne vydávania kladných rozhodnutí a stanovísk pre Branislava R., Tomáša W. a Vladimíra M., respektíve pre minimálne 15. riadených právnických osôb, vzájomne personálne alebo majetkovo prepojených.

Úplatky mali byť požadované prostredníctvom mandátnych zmlúv, predmetom ktorých boli „prerokovania podanej žiadosti na úrade, za účelom získania kladného stanoviska alebo rozhodnutia".

„Zmluvy a nadväzujúce právne úkony, ako aj viaceré bankové operácie cez nimi riadené spoločnosti, mali pritom slúžiť len na zakrytie pôvodu peňazí z korupcie. Výška úplatku bola individuálna, podľa druhu žiadosti. Celkovo išlo o viac ako 334-tisíc eur," doplnil Slivka.

Pre úplnosť, medzi obvinenými je aj konateľ jednej z obchodných spoločností Boris R. Vyšetrovateľ žiada od prokurátora väzbu jedného zo zamestnancov úradu a troch samostatne zárobkovo činných osôb. Obvineným hrozí v prípade dokázania viny za prijímanie a legalizáciu príjmu z trestnej činnosti 10 až 20 rokov. V prípade prečinu nepriamej korupcie až 2 roky.

Zdroj: Facebook/Polícia Slovenskej republiky


Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce