10. 08. 2018 13:21 | BRATISLAVA/mm

Cez víkend vyvrcholia Perzeidy: Pozrite si, či si ich budete môcť vychutnať aj vo svojej obci

V čase najväčšej intenzity bude možné pozorovať na oblohe až 100 meteorov za hodinu.

Astronómovia pozorujú na nočnej oblohe meteorický roj Perzeíd
Astronómovia pozorujú na nočnej oblohe meteorický roj Perzeíd Foto: TASR/AP/Petar Petrov

Nebeské divadlo! Meteorický roj Perzeidy možno pozorovať už od polovice júla, svoje maximum však tento rok dosiahne z nedele na pondelok. V čase najväčšej intenzity bude možné pozorovať na oblohe až 100 meteorov za hodinu.

„Ako počas posledných niekoľkých rokov, môže sa objaviť aj druhé maximum o 3 hodiny neskôr, alebo aj ďalšie o 11. hodine. Tieto maximá však môžu v našich krajoch pozorovať už len radary, keďže bude deň. Ani nočné pozorovanie nebude ideálne, pretože ho bude výrazne rušiť svojim jasom Mesiac tri dni po splne," vysvetlila Zuzana Kaňuchová z Astronomického ústavu SAV Tatranská Lomnica.

Mapa svetelného znečistenia Slovenska.
Mapa svetelného znečistenia Slovenska. Foto: www.lightpollution.it/dmsp
 
 

Počasie neovplyvníme, ale svetelné znečistenie áno

Skutočnú tmu, na ktorej je Mliečna cesta široká cez polovicu oblohy a taká jasná, že vrhá tieň, na Slovensku nenájdete. Najtmavšie miesto u nás je Park tmavej oblohy v Národnom parku Poloniny, ktorý sa nachádza na úplnom severovýchode našej krajiny. Nočná obloha je tu takmer vo svojej prírodnej podobe. Podobných miest v civilizovanom svete už veľa nie je. Za dobrého počasia tu môžete vidieť všetky objekty a úkazy typické pre prírodnú oblohu v danom ročnom období.

Červené oblasti na mape sú miesta s najväčším svetelným znečisteným. Nasleduje oranžová, žltá a zelená farba. Najväčšia tma je v modrých oblastiach.

Detailnejšiu mapu, v ktorej nájdete aj vašu obec/mesto si môžete pozrieť TU.

Perzeidy sú meteorický roj s radiantom v súhvezdí Perzeus,súvisiaci s kométou Swift Tuttle. Sú viditeľné každý rok od polovice júla, maximum majú 12. augusta a ich najväčšia aktivita je od 8. augusta do 14. augusta. Počas maxima je bežné vidieť za hodinu aj viac než sto meteorov. Ich frekvencia je však variabilná.


Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce