14. 08. 2018 18:30 | POHRONSKÝ RUSKOV/TV Markíza

Hrozné, v akom byte žil 45-ročný muž. Susedia ten zápach už nemohli zniesť

Sľúbil, že po rokoch všetko uprace. Susedia však tomu neveria.

Dom plný špiny a odpadkov v Pohronskom Ruskove.
Dom plný špiny a odpadkov v Pohronskom Ruskove. Foto: TV Markíza

Zlý sused je hotové nešťastie. Ak k tomu pridáme špinu, zápach na nevydržanie, hmyz a šíriace sa infekcie, dostaneme obraz života v bytovke v Pohronskom Ruskove na juhu Slovenska.

Obyvatelia bytového domu si už dlho nevedia poradiť so 45-ročným susedom. „V pivnici močí, výkaly súm tam z neho. Osemročný syn sa bojí vyjsť na dvor, že ho tam stretne. Budú v ľuďoch strach," posťažovala si obyvateľka bytovky Alena Bogdanová. Jej manžel Alexander tvrdí, že so susedom sa nedá normálne komunikovať, a to je najväčší problém. Buď je v podnapitom stave alebo hneď sa otočí a ujde preč.

Ploštice v posteliach mali aj susedove deti

Situácia sa stále zhoršuje. K zápachu a špine sa pridružil nepríjemný hmyz, ktorý sa šíri zo susedovho bytu a deti sú poštípané. Najprv si mysleli, že je to alergia. Dlhé mesiace ich liečili, ale potom našli v posteliach ploštice.

Až po rokoch ho konečne dotlačili k tomu, aby im byt otvoril. Vzápätí zmizol. Susedia tušili, že pohľad dovnútra nebude príjemný, no prevýšil najhoršie očakávania. Požiadali o pomoc hygienikov, policajtov, tlačia na starostu.

Na hygiene im povedali, že v tomto prípade ide skôr o občiansko-právny spor. Hygienici nemajú oprávnenie vstupovať do súkromných priestorov fyzických osôb a nemajú ani právo fyzickým osobám ani nariaďovať plnenie akýchkoľvek povinností.

Od starostu Ľudovíta Nagya chcú, aby im objednal a zaplatiť firmu, ktorá robí dezinsekciu. Ten je z celej situácie už nešťastný. Byty sú v súkromnom vlastníctve, nie sú obecné a on im vraj nemá ako pomôcť, hoci by chcel. „Cena za trojizbový byt je od 150 eur. Obec na to nemá, nemôžem riešiť súkromné veci z obecných prostriedkov," vysvetlil nám.

S čudáckym susedom sa me sa spojili aspoň telefonicky. Osobne sa stretnúť nechcel. Naveľa prisľúbil, že smetisko z bytu vyprace. Susedia tomu neveria, ale vzdať sa nechcú. Starostu požiadali, aby poslal ďalší list hygienikom s ich obavami zo šíriaceho sa nebezpečenstva.

 

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce