15. 08. 2018 19:10 | BRATISLAVA/TV Markíza

Dunaj má extrémne nízku hladinu. Odborníci hovoria o "suchej" rieke

Na Slovensku vládne hydrologické sucho.

V Dunaji je málo vody.
V Dunaji je málo vody. Foto: Tomas Velecky

V Maďarsku aj v Nemecku už majú na niektorých úsekoch vážny problém s lodnou dopravou. Hydrológovia hovoria o suchom Dunaji aj u nás.

Horúčavy a nedostatok zrážok sa už prejavujú aj na Dunaji. Napríklad v Maďarsku - nákladné lode využívajú iba tretinu svojich kapacít a v Nemecku na niektorých úsekoch Dunaja už nemôžu plávať ani prázdne lode. U nás lodná doprava obmedzená nie je, no vody je v Dunaji na august málo.

„Na Dunaji je momentálne naozaj sucho. Augustový dlhodobý priemer na Dunaji je okolo 2100 m3 kubíkov, aktuálne dosahuje Dunaj okolo 1000 m3, takže máme polovičnú hodnotu," povedala hydrologička SHMÚ Eva Kopáčiková.

Vyzerá to tak, že ani najbližší týždeň sa to nezmení, pretože napríklad u nás ovplyvňujú výšku hladiny zrážky v Rakúsku a Nemecku. A hoci teraz cez ich aj naše územie prechádza studený front nenaprší toľko, aby to hladinu ovplyvnilo.

Podľa dlhoročného vodáka Jozefa Stowassera ale toto ešte nie je extrémne nízka hladina. „Bola hladina v nejakých 60-tych rokoch tak nízka, že dalo sa suchou nohou prejsť po zátoke na druhú stranu. To znamená, že hladina v Bratislave bola okolo poldruha metra," spomína si.

Teraz však na väčšine územia Slovenska prevláda hydrologické sucho. „Nižšie hladiny zaznamenali na Morave, i na strednom Váhu alebo v povodí Bodrogu," dodala Kopáčiková.

Hladina riek sa rýchlo prehrieva, a tak sa znižuje aj množstvo kyslíka vo vode. A to môže spôsobiť úhyn živočíchov.

 

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce