15. 08. 2018 19:09 | TREBIŠOV/TV Markíza

V trebišovskej nemocnici skúšajú novinku. Asistentky komunikujú s mamičkami po rómsky

Za krátky čas si podľa lekárov dokázali vybudovať u nich dôveru arešpekt.

Rómske asistentky osvety zdravia so svojími klientmi v trebišovskej nemocnici.
Rómske asistentky osvety zdravia so svojími klientmi v trebišovskej nemocnici. Foto: TASR

Úteky z pôrodnice, nedodržiavanie hygieny a rečová bariéra medzi pacientom a zdravotníkom - to sú problémy, s ktorými sa môžu zdravotníci v nemocniciach stretnúť pri rómskych pacientkach. V Trebišove teraz skúšajú, ako podobným problémom predchádzať.

Diana Kančiová a Bianka Miľová pracujú ako rómske asistentky na detskom oddelení a na gynekológii trebišovskej nemocnice. „Najčastejšie sa bavíme s nimi o stave ich dieťaťa, ľahšie im to ide po rómsky. Je to ich materinsky jazyk," asistentka Diana.

Pacientky, ktoré hovoria len po rómsky, tu nie sú žiadnou výnimkou. „Museli sme prosiť iné pacientky, aby nám to preložili," tvrdí primár gynekológie trebišovskej nemocnice Oto Szilagyi.

Asistenti neodbúrali len rečovú bariéru. Podľa primára hlavne po gynekologických operáciách je dôležité dodržiavanie hygieny popôrodných rán a tu badal výrazný progres.

Nemocnica získala asistentky od príspevkovej organizácie ministerstva zdravotníctva, ktorá zamestnáva viac ako 200 rómskych asistentov po celom Slovensku. Vybraných posielajú aj do nemocníc.

„Sú to všetko Rómovia, musia ovládať rómsky jazyk, nemajú zdravotnícke vzdelanie, čo nevadí, lebo nevykonávajú zdravotnícke úkony," vysvetlila riaditeľka príspevkovej organizácie Zdravé regióny Tatiana Hrustič.

Pred nástupom do nemocnice ale prešli niekoľkotýždňovým školením. Naučiť sa museli praktiky, ktoré teraz v nemocnici využívajú. Napríklad ako správne dojčiť alebo ako pacientky psychicky podporiť .

Trebišovská nemocnica je jednou zo šiestich slovenských, ktoré sa do projektu zapojili. Rómsky asistenti tu pracujú od začiatku apríla. A ich prácu si tu pochvaľujú, čo nám potvrdil aj riaditeľ nemocnice Juraj Bazar.

 


VIAC Z Domáce