16. 08. 2018 19:25 | BRATISLAVA/TV Markíza

Priťažilo mu, že je Bratislavčan: Mladík sa stal rukojemníkom nemocničného systému

Pred týždňom ho zrazilo auto a až dnes sa dočkal operácie zlomenej nohy

Peter Hric.
Peter Hric. Foto: TV Markíza

Peter Hric sa stal rukojemníkom nemocničného systému. Po nehode ho previezli do najbližšej nemocnice, kde ho však nechceli operovať. Vraj patrí do rúk lekárom v inej časti Bratislavy - tam, kde býva. Muž si tak musel zákrok doslova vyjednať.

Priťažilo mu, že žije v hlavnom meste. Petra zrazilo auto ešte 7.augusta. Záchranári ho priviezli do nemocnice v bratislavskom Ružinove. Lekári mu urobili vyšetrenia, no zlomená noha zostala bez operácie. Najskôr podľa nemocnice liečili zranenie hlavy.

„Vzhľadom na iné komplikácie a nálezy bol tento operačný výkon odložený na neskôr. Samozrejme, pokiaľ by sa jednalo o akútny stav, bol by operovaný okamžite," vysvetlila hovorkyňa Univerzitnej nemocnice v Bratislave Eva Kliská.

O pár dní Petra prekvapilo rozhodnutie ružinovských lekárov. V nemocnici, kde ležal mu nohu operovať vôbec neplánovali. Zákrok mal absolvovať v nemocnici v Petržalke. Peter v tejto mestskej časti býva. Prevoz len kvôli adrese sa mu nepozdával. „Už všetky vyšetrenia boli urobené tu a musel by som ich znova absolvovať. A to by bol zabitý čas," povedal.

Podľa Márie Lévyovej z Asociácie na ochranu práv pacienta toto nie je štandardný postup. Rajonizáciu v prípade nemocnice nie je stanovená zákonom, iba u všeobecných lekárov, zubárov a gynekológov.

Nemocnica tvrdí, že v tomto prípade postupovala štandardne. Presunom pacientov si vraj reguluje ich počet na jednotlivých pracoviskách.

Univerzitná nemocnica v hlavnom meste má päť pracovísk. Napríklad na Kramároch, v Ružinove či v Petržalke. Pacientov vraj presúvajú, aby jedno pracovisko nebolo výrazne viac vyťažené ako iné. Čím viac pacientov operujú, tým dlhšie môže byť čakanie na zákrok. To je podľa nemocnice dôvod na tzv. rajonizáciu.

Kliská hovorí, že vnútorná rajonizácia je jedným z riešení skracovania čakacích dôb našich pacientov. „Toto samozrejme môže odmietnuť a potom bude zoperovaný podľa kapacitných možností nemocnice," konštatovala.

Lévyová vysvetľuje, že pacient sa nevie zorientovať v tom, kto koľko výkonov robí a akých. „Ak bol pacient na centrálnom príjme a vedeli, že napríklad na Antolskej majú voľnejšie kapacity mali ho preložiť rovno tam a neprijímať ho na dané pracovisko," myslí si.

Peter je presvedčený, že je to skôr otázka toho, aký má ten pacient komfort. „S nohou, ktorá ma bolela, som mal absolvovať ďalší prevoz a vyšetrenia? To bol diskomfort," dodal.

Mladý Bratislavčan prevoz do Petržalky odmietol. Ľady sa pohli po tom, čo o operáciu požiadal ružinovskú nemocnicu, kde už pár dní ležal. Na zákrok čakal dodnes. Aj pre komplikácie mu neoperovaná noha opuchla a museli ju preliečiť. Mladý muž tvrdí, že ak by lekári nestrácali čas s dohadovaním, kde ho majú operovať, nemuselo sa to stať.

V univerzitnej nemocnici liečia pacientov z celého Slovenska. Na pracoviská ich triedia aj podľa diagnózy, na ktoré sa kliniky špecializujú. No zdá sa, že Bratislavčanom môže k prevozu ľahko dopomôcť aj adresa bydliska.

 

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce