20. 08. 2018 17:23 | BRATISLAVA/TV Markíza

Máte prváka? Vedieť abecedu nestačí, treba ho pripraviť na rôzne situácie

Odborníci radia, na čo treba pripraviť dieťa, aby sa v škole nemuselo hanbiť.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: TV Markíza

Vedia počítať, napísať svoje meno, či písmenká v abecede. Keď ale prídu do školy, majú problém s obliekaním, či na toalete. Niektorí prváci si vraj podľa učiteľov nevedia ani sami utrieť zadok. Odborníci rodičom radia - dva týždne pred začiatkom školského roka by mali učiť deti radšej iné veci ako abecedu.

Prváčikovia v posledných rokoch prichádzajú do školy čo sa vzdelania týka až priveľmi pripravení, čo podľa učiteľov nie je až také správne.

Rodičia by mali podľa odborníkov s budúcimi prvákmi trénovať niečo iné. Aby boli samostatní. Dieťa v škole je totiž odkázané samé na seba.

To znamená, že do septembra treba docibriť zaväzovanie šnúrok, hygienu po toalete, skladanie oblečenia napríklad na telesnú výchovu, či prezliekanie v šatni.

Ide o to, aby sa dieťa nemuselo hanbiť, aby nedostávalo posmešné poznámky od spolužiakov. Vyhnúť sa tomu dá aj hrou. Napríklad trénovaním rôznych situácií. Dieťa tak zažije, čo znamená, keď zazvoní a treba si pripraviť veci na ďalšiu hodinu.

Podľa psychologičky, dôležitá je pohoda rodičov, aby bolo v pohode aj dieťa. Je dobré ho povzbudiť a odpustiť si poznámky, že ho nástupom do školy už nič pekné nečaká, alebo že sa mu končí detstvo.

 VIAC Z Domáce