21. 08. 2018 06:46 , článok bol aktualizovaný 21. 08. 2018 16:47 | POVAŽSKÁ BYSTRICA/TV Markíza

V noci niekto podpálil kostol v Považskej Bystrici

Požiar uhasili hasiči do dvoch hodín.

Požiar kostola v Považskej Bystrici
Požiar kostola v Považskej Bystrici Foto: Somreportér/Samuel Slávik

Spánok Považskobystričanov prerušil zvuk hasičských áut. Pri pohľade z okna sa len s hrôzou pozerali ako horí ich kostol. Strecha historickej pamiatky kompletne zhorela. Ľudia sú presvedčení, že oheň niekto založil úmyselne.

Až vychádzajúce slnko ukázalo celú tvár skazy. Na výsledok nočného požiaru sa ľudia pozerali iba so slzami v očiach.

Tento rok si veriaci pripomenuli 290. výročie postavenia Kaplnky sv. Heleny. Miestny farár bol s rodinami z farnosti v tábore v Tatrách. Keď mu volali že horí kostolík, ihneď sadol do auta. "Cestoval som dve hodiny, a keď som prišiel tak už som bol vnútorne pripravený na to, čo môžem vidieť. Aj keď to bolo veľmi ťažké, bola to veľká neočakávaná rana," povedal správca farnosti Wieslaw Krzyszych.

Pri pohľade na svätostánok v plameňoch sa roztriasol. "Bolo mi do plaču, lebo kaplnka bola skôr ako sídlisko," hovoril farár.

Stará preschnutá šindľová strecha bola podľa svedkov za okamih v plameňoch. Pohotový kostolník vynášal zo svätyne, čo sa dalo.

Sakrálne predmety sa mu podarilo zachrániť. Najviac ho mrzí že požiar zničil zvon, ktorý dennodenne zvonil na celé sídlisko. Ten sa rozpadol na šesť častí.

Požiar kostola v Považskej Bystrici
Požiar kostola v Považskej Bystrici Foto: Somreportér/Samuel Slávik
 

Požiarom kaplnky prišla Považská Bystrica o veľa. "Je to veľká tragédia, lebo tento stánok bol útočišťom pre mnoho ľudí aj neveriacich, ktorí tu prišli a hľadali tu nejakú rovnováhu a zmysel života," uviedol mestský poslanec František Matušík.

Od rána miestni hovorili o úmyselnom založení požiaru. "Máme záujem o to, aby táto pamiatka bola čím skôr opravená a sme pripravení pomôcť, či už po materiálnej alebo finančnej stránke," reagovala hovorkyňa mesta Považská Bystrica Iveta Pagáč Kováčiková.

Otec Wieslaw aj požiar vníma pokorne. Verí, že nešťastie zomkne ľudí. "Tam kde sa rozlieva hriech, tam rastie veľká milosť," dodal farár.

Škodu predbežne vyčíslili na 150-tisíc eur.

 

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce