21. 08. 2018 19:00 | BRATISLAVA/TV Markíza

Bratislavčania pozor, v ovzduší je zvýšené množstvo ozónu. Hrozia vám tieto komplikácie

Spôsobujú to vysoké teploty.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: Reprofoto: tvnoviny.sk

Dnes boli v Bratislave opäť zvýšené koncentrácie ozónu v ovzduší. Pre horúce počasie to zrejme nebude iné ani zajtra. V popoludňajších hodinách by sme preto nemali chodiť von ani vetrať.

Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) vydal v hlavnom meste upozornenie na smogovú situáciu. K jeho nadmernému množstvu v ovzduší prispievajú napríklad emisie z áut, ale aj príroda.

Nahrávajú mu aj vyššie teploty, intenzita slnečného žiarenia a bezvetrie. Jeho hodnoty by sme si preto mali radšej overiť na internete. V najbližších dňoch sa totiž počasie nezmení.

„Najvyššie hodnoty sú dosahované poobede a k večeru klesajú. Nadránom majú minimá a doobeda začnú stúpať. Je potrebné sa vyhýbať pobytu na vzduchu v popoludňajších hodinách, taktiež treba obmedziť vetranie na večer a ráno," hovorí Martin Kremler zo SHMÚ.

„Zvýšené hodnoty koncentrácie ozónu v ovzduší môžu v akútnych prípadoch spôsobiť dráždenie očí, hrdla, nosa, takisto bolesť hlavy, kašeľ, tlaky na prsiach," vysvetľuje Dáša Račková, hovorkyňa Úradu verejného zdravotníctva.

Najcitlivejšou skupinou sú tehotné ženy, malé deti, starší ľudia, ale aj alergici, astmatici a kardiaci.

Viac v reportáži Lucii Hlaváčkovej

 


VIAC Z Domáce