22. 08. 2018 10:58 , článok bol aktualizovaný 22. 08. 2018 16:09 | ČEREŇANY/tvnoviny.sk

Unikátny nález v Čereňanoch: Pri stavbe čističky našli venušu aj plastiky z doby kamennej

Pochádza z obdobia tisícov rokov pred Ježišom Kristom.

Unikátne nálezisko v Čereňanoch.
Unikátne nálezisko v Čereňanoch. Foto: TVNOVINY.sk
Unikátny nález.
Nálezisko.
Unikátny nález.

Pustili sa do stavby čističky odpadových vôd a našli unikát. Viac ako 7000 rokov sa pod zemou ukrývali nádoby či sošky, ktoré vyrobili naši predkovia. Odborníci sú z nálezov nadšení. 

V obci Čereňany bude stáť čistička. Keď sa ale stroje zahryzli do zeme, stavbu museli prerušiť. „Odkopali sme ornicu a našli sme prvé nálezy úlomky z hliny,“ povedal starosta obce Čereňany Ján Mokrý.

Okamžite zavolali archeológov a tí sa pustili do hľadania a našli kus histórie. „Jedná sa o lokalitu archeologickú z doby kamennej,“ hovoril archeológ František Žák Matyasowský.

Nálezy pochádzajú z obdobia 5000 rokov pred Kristom. A našli toho dosť. Najmä keramiku a vypracované kamene. Našli sa napríklad aj plastiky zvierat, venušu či zrnotierku. „Máme na budúci rok 690. výročie prvej písomnej zmienky a teraz vám niekto povie, že v Čereňanoch sa žilo 5000 rokov pred Kristom, proste to sú veci, ktoré idú ťažko do ucha,“ reagoval starosta obce Čereňany.

Aj pre odborníkov na históriu je toto naozaj vzácny nález. „Je to viac ako zlaté dukáty, lebo toto nám konkrétne hovorí, že z akého je to miesta, čiže vieme, že tam tých 7000 rokov spali pod zemou,“ opisoval archeológ František Žák Matyasowský.

„Skutočne všetky nálezy z doby kamennej, pokiaľ sa niekde vyskytnú v prostredí strednej Európy, Slovenska a čím idete viac na sever, tak sú vzácnejšie,“ dodal historik Ján Vingárik.

Nepoznaná archeologická lokalita toho pravdepodobne ukrýva viac, a tak sa archeológovia pustia do ďalšieho bádania.

 

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce