24. 08. 2018 17:00 | MALÁ FATRA/TV Markíza

Šesť ľudí, z toho tri deti, uviazli v skalnom žľabe pod Malým Rozsutcom

Chceli si skrátiť zostup a dostali sa do neschodného terénu, z ktorého sa v tme už nedokázali vrátiť.

Záchrana poľského chlapca spod Malého Rozsutca
Záchrana poľského chlapca spod Malého Rozsutca Foto: TV Markíza

Traja dospelí a tri deti uviazli v skalnom žľabe pod Malým Rozsutcom. Zastihla ich tam tma a bolo jasné, že bez pomoci sa ďalej nedostanú. Zase sa raz ukázalo, že nepripravenosť turistov a takmer žiadna výbava sú tou najhoršou kombináciou.

Poľskí turisti požiadali o pmoc vo večerných hodinách. Chceli si skrátiť zostup a dostali sa do neschodného terénu, z ktorého sa v tme už nedokázali vrátiť. „Do akcie sme si brali  kompletnú výstroj a výzbroj na možnú evakuáciu lanovou technikou. Natiahli sme si 60 metrov fixného lana, ktoré slúžilo pre nich ako zábradlie," vysvetlil priebeh zásahu záchranár z HZS Malá Fatra Lukáš Gallo.

Turisti boli premočení a vystrašení, no našťastie zdravotne v poriadku. Základnou chybou, ktorú Poliaci urobili bolo, že zišli z turistického chodníka. „Vybrali sa neznámym strmým skalnatým terénom do neznáma. Nemali žiadne vybavenie, ani základné čelové lampy a boli v teniskách a teplákoch," opísal Gallo.

Záchrana poľskej turistky spod Malého Rozsutca.
Záchrana poľskej turistky spod Malého Rozsutca. Foto: TV Markíza
 

Záchranári im cez telefón vysvetlili, ako si nainštalujú aplikáciu horskej záchrannej služby. A to značne urýchlilo celú záchrannú akciu, pretože turistov vedeli presne lokalizovať.

Stiahnuť si aplikáciu do mobilu odporúčajú horskí záchranári ešte pred túrou. Trvá to iba pár sekúnd, no môže vám to zachrániť život. „Treba si tú svoju trasu naštudovať, aby ste vedeli odkiaľ a kam idete a kde končíte. A netreba zabudnúť ani na nejaké to vybavenie. Treba mať aspoň to čelové svetlo," dodal záchranár Jozef Konštiak.

Turisti s troma deťmi na túto prechádzku po horách len tak nezabudnú. Do bezpečia ich dostali tesne pred polnocou.

 

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce