27. 08. 2018 06:00 | ŽILINA/TV Markíza

Na nevyliečiteľnú Crohnovu chorobu preplatí VšZP iba najlacnejší liek

Pacienti si buď vymenia liek alebo si za ten, na ktorý sú zvyknutí, doplatia z vlastného.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: TV Markíza

Pacienti, ktorí trpia tzv. Crohnovou chorobou sa boja zhoršenia zdravotného stavu. Najväčšia poisťovňa VšZP po novom preplatí iba najlacnejší liek na túto nevyliečiteľnú črevnú chorobu. Pacienti majú na výber, buď vymenia liek alebo si za ten, na ktorý sú zvyknutí, doplatia z vlastného vrecka.

Dôvodom zmien u liekov pri tomto ochorení je podľa ministerky zdravotníctva šetrenie. Andrea Kalavská tvrdí, že v priebehu roka môže rezort usporiť až štyri milióny eur.

Zmenu pocítia najmä pacienti, ktorí sa doteraz liečili pomocou originálnych liekov. Tie im už poisťovňa nepreplatí. Preplatia ale biosimulárne lieky, ktoré sú akousi náhradou. "Výška úhrady zdravotnou poisťovňou za účinnú látku je určená v rovnakej výške pre originálny biologický liek aj pre biosimilár," povedala hovorkyňa VšZP Viktória Vasilenková.

Poisťovňa tvrdí, že podľa odborných štúdií sú originálne biologické a biosimilárne lieky definované ako rovnocenné liečebné alternatívy.

Niečo iné si ale myslia pacientky Jana a Katarína. Dlhé roky sú nastavené na biologickú liečbu a teraz majú obavy zo zhoršenia zdravotného stavu. Ak by chceli pokračovať v biologickej liečbe a užívať originálne lieky, na ktoré sú nastavené, museli by si ich doplácať.

„Človek, ktorý trpí, si má zaplatiť za jednu ampulku vlastne 320 eur, a keď sú ľudia, ktorí potrebujú 4 alebo 5, tak si to treba vynásobiť," povedala nám Katka.

Podľa Jany je suma 1 280 eur naozaj neúnosná. Neviem si predstaviť, čo budú robiť ľudia, ktorí sú na dôchodkoch a nemajú iný príjem alebo napríklad mamičky s deťmi.

Poisťovňa hovorí, že na liečbu Crohnovej choroby sú u nás viaceré lieky, ktoré sú plne uhrádzané z verejných zdrojov. "V prípade intolerancie na liečbu daným liečivom ošetrujúci lekár môže predpísať lieky aj z iných klasifikovaných skupín liekov určené na rovnaké diagnózy," zdôraznila hovorkyňa VšZP.

O tom zas nechcú počuť pacienti. V ich prípade robiť na sebe pokusy, je riskantné. „Keď sa dostane do toho stavu, že vám liečba zlyhá alebo príde nejaký problém, objaví sa choroba, tak potom je strašne veľký problém dostať sa do normálu," dodáva pacientka Jana.

Podľa Vasilenkovej biosimilárne lieky sa vo výraznej miere používajú pri liečbe pacientov v Nemecku, Nórsku, Dánsku, Švédsku a iných vyspelých krajinách. Obavy, prečo by nemali byť vhodné pre slovenského pacienta, považuje za neopodstatnené.

Crohnovou chorobou u nás trpia tisíce ľudí, ako zareagujú na novú liečbu, sa ukáže o pár týždňov.

 

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce