28. 08. 2018 19:30 | BRATISLAVA/TV Markíza

NBS varuje pred novým druhom podvodu: Pozor na falošné emaily a sms!

V prípade, ak zadáte požadované osobné údaje, môžu byť zneužité, a to tak, že vám budú odcudzené peniaze.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: TV Markíza

Z účtu vám začnú odchádzať peniaze, hoci ste žiadnu transakciu nerobili a kartou nič neplatili. Pozor na podvodné emaily a sms správy, ktoré špekulanti posielajú klientom bánk.

Na podozrivé správy upozorňuje Národná banka Slovenska. Ľudia by mali byť obozretní, pokiaľ sa stane, že dostanú sms, email alebo telefonát so žiadosťou, aby zadali niekam svoje číslo účtu, heslo alebo pin, lebo v takomto prípade ide s najväčšou pravdepodobnosťou o podvod.

V praxi to funguje tak, že správu vám pošle útočník v mene banky. Tvrdí, že z dôvodu aktualizácie by ste si mali zmeniť heslo k vášmu internetbankingu. Vyzve vás, aby ste si klikli na odkaz na internetovú stránku, ktorá je ale podvodná. Tam, skôr než si zadáte nové heslo, musíte zadať ale aj to staré, a už vás majú.

V prípade ak zadáte požadované osobné údaje, môžu byť zneužité, a to tak, že vám budú odcudzené peniaze z vášho bežného účtu alebo platobnej karty.

Aj preto si treba zapamätať, že banka od vás nikdy nevyžaduje, aby ste išli na internetbanking cez nejaký odkaz, ktorý vám pošle a už vôbec nie, aby ste si takto menili heslo. Je ale viacero spôsobov ako zistiť, že ide o podvodný spôsob získania vašich údajov. Ak si pozriete adresu odosielateľa, často už tam odhalíte gramatické či štylistické chyby. Ak na odkaz predsa kliknete, je ešte ďalšia možnosť.

„Stránky bánk, cez ktoré idete na internetbanking sú zabezpečené. A to zistíte tak, že pred adresou banky máte vždy http s, to s znamená, že stránka je secure, chránené a keď idete na stránku, ktorá má iba nejaké http bez s tak pravdepodobne ide o podvod, aj keď sa javí ako bežná stránka," vysvetlil IT odborník Roman Calik.

Ak máte podozrenie, že ide o podvod, v takom prípade treba kontaktovať svoju banku, políciu a dobre informovať aj národnú banku.

 VIAC Z Domáce