02. 09. 2018 13:30 | BRATISLAVA/ tvnoviny.sk

Ktorý čas by si chceli Slováci nechať - letný alebo zimný? Poznáme výsledok hlasovania

Európska komisia navrhuje zrušiť striedanie času a dať krajinám možnosť voľby, ktorý si nechajú.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka.

Európska komisia (EK) rozpútala veľkú diskusiu o zimnom a letnom čase. Vo veľkom online prieskume zisťovala, či sú Európania spokojní s menením času alebo by preferovali iba jeden čas.

Podľa stanoviska EK výsledky verejnej internetovej konzultácie naznačili, že viac ako tri štvrtiny (76 percent) respondentov považujú zmenu času dvakrát za rok za "veľmi negatívnu" alebo "negatívnu" skúsenosť. Respondenti ako hlavné dôvody na zrušenie zmeny času uviedli negatívne vplyvy na zdravie, zvýšenie počtu nehôd na cestách či nedostatočné energetické úspory.

Na základe tohto prieskumu sa EK rozhodla navrhnúť zrušenie striedania letného a zimného času. Ak zmenu odsúhlasí Európsky parlament, na ťahu budú členské štáty. Každý si rozhodne sám, aký čas bude používať.

V tejto súvislosti sme preto vytvorili online anketu, v ktorej sme sa Slovákov spýtali, ktorý čas by sme malzostať. Zapojilo sa do nej 1402 ľudí a výsledok je jednoznačný.

Až 69 percent Slovákov preferuje ponechanie letného času, tj. ponechanie neskoršieho západu slnka na úkor neskoršieho východu. Zimný čas, teda opak, preferuje 31 percent zúčastnených.

Výsledok ankety.
Výsledok ankety. Foto: TVNOVINY.sk
 

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce