03. 09. 2018 21:18 | KOŠICE/TASR

Kandidát na košického primátora Polaček vidí za trestným oznámením antikampaň

Požiadal politických súperov, aby prestali zneužívať jeho rodinu a používať politickú šikanu v boji o Košice

Jaroslav Polaček.
Jaroslav Polaček. Foto: TASR

Nezávislý kandidát na primátora Košíc Jaroslav Polaček v pondelok vyhlásil, že sa proti nemu spustila najväčšia volebná antikampaň v histórii komunálnych volieb na Slovensku. Odstúpiť z volieb podľa svojich slov nezvažuje, hoci od jeho podpory odstupujú hnutia OĽaNO, Sme rodina - Boris Kollár a strana Zmena zdola.

V pozadí antikampane podľa Polačeka "stoja ľudia napojení na mafiu a na stranu, ktorá dlhé roky v Košiciach a v Košickom kraji rozkrádala štátne a mestské podniky". "Mrzí ma, že títo ľudia pre naplnenie svojich cieľov zneužili moju manželku, s ktorou sme v súčasnosti v rozvodovom konaní, a nahovorili ju na vykonštruované trestné oznámenie, kde v pozícii poškodeného vystupuje práve náš syn. Som starostlivý otec, nikdy som voči svojmu synovi nekonal tak, aby som mu akokoľvek uškodil alebo ho ohrozoval. Som ochotný na to predložiť aj dôkazy," uviedol pre novinárov.

Medializované obvinenia voči jeho osobe označil Polaček za lživé a kampaň proti nemu je podľa neho dôkazom, že politickí súperi vidia "reálne ohrozenie svojich miliónových kšeftov".

"Týmto žiadam aj mojich politických súperov, aby prestali zneužívať moju rodinu a používať politickú šikanu v boji o Košice. Ak chcú bojovať so mnou, nech bojujú, ale nech to robia čestne, férovo, politickým programom a nie prostredníctvom manipulácie, vyhrážok a vykonštruovaných trestných oznámení," povedal.

Prokuratúra má vec do máj na stole

V kauze trestného oznámenia košická krajská prokuratúra uviedla, že vyšetrovateľ začal 15. mája trestné stíhanie pre zločin sexuálneho zneužívania.

"Podrobnosti trestného oznámenia ako aj skutku, pre ktorý bolo začaté trestné stíhanie, uvádzať nebudeme vzhľadom na povahu skutku. Trestné stíhanie bolo začaté iba vo veci, teda nebolo nikomu vznesené obvinenie," informoval v pondelok (3. 9.) hovorca krajskej prokuratúry Milan Filičko.

Po vykonanom vyšetrovaní 22. augusta predložil vyšetrovateľ prokurátorovi uznesenie o zastavení trestného stíhania s tým, že sa nestal skutok, pre ktorý je vedené trestné stíhanie. "Toto uznesenie nie je právoplatné, takže nebudeme uvádzať, aké vyšetrovacie úkony boli vo veci vykonané. Dozorujúci prokurátor rozhodnutie vyšetrovateľa preskúma a rozhodne o ďalšom postupe," konštatoval ďalej Filičko.

Hnutia OĽaNO, Sme rodina - Boris Kollár a strana Zmena zdôvodnili odstúpenie predvolebnej podpory Polačeka medializovanými podozreniami, ktoré podľa nich doteraz dostatočne nevysvetlil. Informoval o tom hovorca OĽaNO Matúš Bystriansky, ktorý hovorí o porušení dôvery zo strany kandidáta.

"To, že Jaroslav Polaček nám pri rokovaniach nepovedal o závažnej veci, akou je vedenie trestného oznámenia proti jeho osobe, považujeme za neprijateľné," zdôraznil Bystriansky.

Ďalší postup oznámia v najbližších dňoch. Polaček pre novinárov reagoval, že v čase oznámenia o kandidatúre o podanom trestnom oznámení netušil. "Moja manželka so mnou nekomunikuje niekoľko mesiacov, syna som nevidel viac ako rok. Toto je ťažký osobný boj otca o syna," povedal.

KDH kandidáta Polačeka podporuje naďalej

Kresťanskodemokratické hnutie nemení svoj doterajší postoj a neodstupuje od Polačekovej podpory. KDH sú zároveň pripravení rýchlo zaujať jasné politické stanovisko, ak sa doterajšie medializované informácie o Polačekovi budú objektivizovať.

KDH reaguje na krok opozičného hnutia OĽaNO, Sme rodina – Boris Kollár a Zmeny zdola, ktoré odstúpili od podpory Polačeka na základe medializovaných podozrení, ktoré im kandidát doteraz dostatočne nevysvetlil.

Hnutie v tejto súvislosti upozornilo, že nie je ani sudca ani vyšetrovateľ. „Sme si zároveň vedomí aj našej politickej zodpovednosti za to, akým spôsobom sa u nás budú viesť kampane a politický zápas,“ tlmočil postoj kresťanských demokratov ich hovorca Stano Župa.

"Ak sa nepotvrdí pravdivosť medializovaných informácií, urobí sa ďalší politický precedens,“ upozornil Župa. Pripomenul, že Polačekovu kandidatúru za košického primátora v zásade podporili všetci, ktorí nesúhlasia s politikou Smeru-SD v Košiciach.

"V prípade, že dôjde k mediálnej poprave vysokorelevantného kandidáta priamo pred kamerami a tesne pred voľbami, tak do budúcna len povzbudíme ďalších na takéto nechutné konanie,“ zdôraznil Župa.

Komunálne voľby budú v sobotu 10. novembra a kampaň sa skončí 48 hodín predo dňom hlasovania. Kandidáti na primátorov, starostov a komunálnych poslancov či strany, ktoré ich navrhujú, majú posledných niekoľko dní na podanie kandidačnej listiny pre novembrové komunálne voľby. Termín vyprší 11. septembra.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce