05. 09. 2018 09:21 | BRATISLAVA/TV Markíza

Pomocný kuchár z Čistého dňa ide pred súd. Obvinili ho zo sexuálneho zneužívania Natálie

Zariadenie je už bez akreditácie.

Natália v kauze prehovorila.
Natália v kauze prehovorila. Foto: TVNOVINY.sk

Blíži sa ďalší súdny proces v kauze Čistý deň. Prokurátor podal obžalobu na 26-ročného Jakuba. Obvinený je zo zločinu sexuálneho zneužívania mladistvej Natálie. Práve tento prípad otvoril celú kauzu okolo resocializačného zariadenia v Galante. Televízii Markíza sa zároveň podarilo zistiť, že Čistý deň pred pár dňami o akreditáciu už definitívne prišiel. 

Kauza Čistý deň vypukla pred dvoma rokmi. O sexe s Jakubom, ktorý bol vraj klientom zariadenia predstavený ako ergoterapeut, otvorene prehovorila Natália. V čase, keď sa to stalo, mala iba 14 rokov. 

„Zavolal ma na cigu, že nech si idem zapáliť a vlastne potom prišiel za mnou na izbu a vyspala som sa s ním. Povedal, že tam budem mať nejaké výhody," hovorila Natália. „Tak on mi povedal, presne si to pamätám, že bude chodiť Ježiško, keď budem dobrá," pokračovala.

Jakub sa údajne bránil, že išlo o sex na rozlúčku, a bol dobrovoľný. Pôvodne polícia vyšetrovanie zastavila s tým, že nevedel, koľko má Natália rokov. Po prevalení kauzy ale nastal zvrat, 26-ročného Bratislavčana obvinili a prokurátor ho teraz ženie pred súd. „Podal na obvineného okresnému súdu v Galante obžalobu pre trestný čin sexuálneho zneužívania, ktorý obvinený spáchal závažnejším spôsobom," reagovala krajská prokuratúra v Trnave.

A to podľa prokuratúry preto, že využil neskúsenosť poškodenej Natálie a navyše sa ukázalo, že Jakub v zariadení oficiálne pracoval ako pomocný kuchár. Hrozí mu trest od 7 do 12 rokov za mrežami. Jeho obhajca zatiaľ obžalobu k dispozícii nemá. 

Oslovili sme aj riaditeľa Čistého dňa, no k podanej obžalobe sa odmietol vyjadriť. Ak prípad skončí na súde, pôjde už o druhý proces v tejto kauze. Pre zneužitie troch klientiek, ktoré sa stalo na terapeutickom pobyte na chate už odsúdili psychológa centra. Dostal trojročnú podmienku. Ku skutku sa pred súdom priznal. 

Keď sa objavili prvé podozrenia v súvislosti s Čistým dňom minister práce Ján Richter pôvodne akreditáciu zariadeniu nechal, odobral mu ju až vo februári tohto roka, keď v tejto kauze padlo prvé obvinenie. A aktuálne je tento proces už definitívne ukončený.

„Minister práce, sociálnych vecí a rodiny v druhom stupni zamietol rozklady účastníkov konania a potvrdil predmetné rozhodnutie ministerstva. Rozhodnutie ministra nadobudlo právoplatnosť a vykonateľnosť 31. augusta 2018," uviedla hovorkyňa rezortu práce Veronika Husárová.

Podľa ministerstva tak už zariadenie nemôže prijímať žiadnych klientov a to ani na základe uzatvorenej dohody alebo súdneho rozhodnutia. V Galantskom centre momentálne nie sú žiadne deti. Kauza však nekončí, policajný tím s vyšetrovaním ešte nekončil.

„Pracovná skupina naďalej vykonáva vyšetrovanie v súvislosti s Čistým dňom pre podozrenie z týrania blízkej a zverenej osoby," dodala policajná hovorkyňa Mária Kredatusová.

 

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce