05. 09. 2018 17:03 | BRATISLAVA/TV Markíza

V nemocniciach majú nový zlepšovák ako zakamuflovať nedostatok zdravotníkov

Pod rúškom rekonštrukcie na čas zatvárajú problémové oddelenia.

Oznam o uzatvorení oddelenia v bardejovskej nemocnici.
Oznam o uzatvorení oddelenia v bardejovskej nemocnici. Foto: TV Markíza

Maľujú, lebo im chýbajú lekári a sestry. V nemocniciach majú nový zlepšovák ako zakamuflovať nedostatok zdravotníkov. Pod rúškom rekonštrukcie na čas zatvárajú problémové oddelenia. Otázne je, koľké z nich potom aj otvoria. Medzinárodné štatistiky hovoria jasne. V porovnaní s vyspelým svetom od nás za posledné roky odišlo najviac sestier.

Rekonštruuje aj nemocnica v Bardejove. Jej riaditeľ Marián Petko nám potvrdil, že aj tu v lete maľovali na polovici interného oddelenia. Dôvodom bol nedostatok sestier. V októbri zas možno premaľujú chirurgiu.

A takto to vraj funguje aj inde. Maľovanie sa tak stáva akýmsi synonymom personálnych problémov.  „Neviem v koľkých oddeleniach sa maľuje. Každý týždeň je to niekde inde. Nedostávam o tom hlásenia," reagoval šéfka rezortu Andrea Kalavská.

Ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská.
Ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská. Foto: TASR
 

Ministerka možno nevie, kde všade maľovaním kamuflujú personálne problémy. Veľmi dobre však vie o nedostatku zdravotníkov. Jej vlastní analytici vypočítali, že už dnes nám chýbajú tisícky sestier a lekárov. O 12 rokov to môže byť oveľa horšie. „My vám dnes nevieme povedať, či sa maľuje na 50 oddeleniach. Vieme však povedať, že v roku 2019 sa môže maľovať až 30 percent," konštatoval Petko.

Kalavská má dve riešenia

Prvým je prijať viac študentov medicíny. Už tento rok vyčlenili peniaze na 200 medikov navyše. Sestrám zas chcú dať štipendium. Za tri roky štúdia na ošetrovateľstve by im štát poskytol 6 000 eur. Podmienkou ale je, že po škole musia zostať a pracovať v slovenskom zdravotníctve.

Igor Pramuk z Asociácie nemocníc Slovenska je presvedčený, že toto opatrenie určite nevyrieši problém ako taký. Komora sestier nečaká, že by sa študenti za štipendiom išli potrhať. Zaviazať sa na šesť rokov po skončení školy je podľa nich príliš dlho. Iveta Lazorová z Komory sestier a pôrodných asistentiek je presvedčená, že je to iba čiastkové riešenie vážneho problém. Myslí si, že doba na zaviazanie sa by mala byť porovnateľná s dĺžkou štúdia. Teda maximálne tri roky.

Výsledky uvidíme najskôr o tri roky. Pri lekároch dokonca až o jedenásť. Oddelenia aj ambulancie ale kolabujú už teraz. Nemocnice preto navrhujú otvoriť dvere Ukrajincom. Dnes totiž tamojším lekárom sťažujú príchod náročné skúšky. Vraj by ich neurobili ani niektorí slovenskí doktori. Kompetentní sľubujú, že sa na to pozrú.

 

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce