05. 09. 2018 19:00 | BRATISLAVA/TV Markíza

Ak nespĺňate vekový limit, príspevok na kompenzáciu ťažkého postihnutia nedostanete

Zákon týmto odstavuje mladé rodiny, ktorých deti sú zdravotne postihnuté, ako aj starších ľudí.

Ilustračná snímka
Ilustračná snímka Foto: shutterstoc.com/Lucky Business

Ak nesplnia vekový limit, príspevok na osobnú asistenciu či kúpu nového auta nedostanú. Ľudia so zdravotným postihnutím a ich príbuzní tvrdia, že na skupinu odkázaných štát zabudol.

Sú odkázaní na pomoc iných ľudí, no príspevok na kompenzáciu ťažkého zdravotného postihnutia nedostanú. A to len preto, že nespĺňajú vekový limit, ktorý štát určil ako podmienku na získanie podpory.

Ombudsmanka sa pozrela na podnety, išlo predovšetkým o starších ľudí so zdravotným postihnutím, ktorí do tejto skupiny rozhodne patria, na základe toho zistila, že štát im neposkytuje dostatočnú pomoc.

Na peňažný príspevok na osobnú asistenciu máte nárok vtedy, ak máte od 6 do 65 rokov. A príspevok na kúpu motorového vozidla končí dosiahnutím 65 roku.

 

Zákon týmto vraj odstavuje mladé rodiny, ktorých deti sú zdravotne postihnuté, ako aj starších ľudí od toho, aby sa dokázali aktívne zapájať do života. Nehovoriac o tom, že ak sa niekomu stane úraz v staršom veku, ako je stanovené, pomoc nedostane.

Podnet na zmenu zákona o vyplácaní príspevkov pre zdravotne postihnutých vraj malo ministerstvo práce na stole. Nič sa však nezmenilo. Ombudsmanka preto podala podnet na ústavný súd.

Ak ústavný súd vyhovie návrhu ombudsmanky, priznávanie príspevkov nebude do budúcna vekovo obmedzené a ľudia, ktorým boli podľa terajšej úpravy žiadosti zamietnuté, si o ne budú môcť požiadať znova.


VIAC Z Domáce