07. 09. 2018 16:59 , článok bol aktualizovaný 07. 09. 2018 18:40 | BRATISLAVA, BRUSEL/tvnoviny.sk

OLAF upozornil na podvody za Ficovej vlády: Únii máme zaplatiť vyše 300 miliónov eur

Ide o podozrenie na najväčší colný škandál v slovenskej histórii.

Robert Fico.
Robert Fico. Foto: TASR

Škandál za 300 miliónov eur. Takúto sumu bude možno Slovensko vracať do Bruselu. Mali sme byť totiž jednou z krajín, kde sa podvádzalo s clami na čínsky textil a obuv. Celý prípad vyšetruje Európsky úrad na boj proti podvodom OLAF. Bez vedomia slovenských colníkov by sa vraj podvody diať nemohli.

Obchodníci u nás mali platiť clo za tovar v násobne nižšej hodnote ako v skutočnosti mal. Rozdiel sa vyšplhal na 300 miliónov eur. Tvrdí to Denník N, ktorý informáciu priniesol na základe správy európskeho úradu OLAF (Európsky úrad pre boj proti podvodom).

 

Podvody sa mali diať najmä v rokoch 2013 a 14, keď už finančnej správe šéfoval František Imrecze. Vyšetrovanie sa uzavrelo minulý rok. Európska únia zrejme peniaze bude vymáhať, pretože tri štvrtiny cla patria práve do jej pokladnice. Finančná správa si myslí, že sumu ešte zjedná  

„Zmieňovaná suma nie je konečná, musí ju ešte posúdiť Európska komisia, pričom finančná správa jednoznačne považuje výšku sumy za neopodstatnenú a neoprávnenú,“ povedala hovorkyňa Finančne správy Ivana Skokanová.

O škandále má informácie aj opozícia a žiada vyvodenie politickej zodpovednosti. „Muselo to mať krytie, 300 miliónov vám nemôže utiecť,“ uviedol opozičný poslanec Jozef Rajtár (SaS).

Finančná správa tvrdí, že informácia nie je až takou novinkou a Denník N sa ju snaží len poškodiť. Keď sa o podvodoch dozvedela, podnikla účinné opatrenia. „Dokazuje to rapídny pokles identifikovaných strát na cle - tie postupne klesli zo 163 miliónov eur v roku 2013 na 6,9 miliónov eur v 2015, 3,5 miliónov eur v 2016 a na 1,3 mil. eur v 2017,“ reagovala Skokanová.

Slovensko nie je jedinou krajinou, ktorá je do škandálu zapletená. Týka sa aj Veľkej Británie, Česka, Francúzska a Malty.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce