10. 09. 2018 06:00 | BRATISLAVA/TV Markíza

Školské obedy zadarmo nebudú pre všetky deti. Ukazuje sa jeden problém za druhým

Politické rozhodnutie vraj nebude ľahké dostať do praxe.

Obedy na školách.
Obedy na školách. Foto: TVNOVINY.sk

Školské obedy zadarmo nebudú pre všetky deti zadarmo. Nápad, s ktorým prišiel Smer, prináša prvé komplikácie. Mestá a obce varujú, že ak pribudnú stravníci v jedálňach, deťom nebude mať kto variť. 

Ozvali sa však aj rodičia, ktorí za jeden obed platia vyššiu sumu ako sľubuje Robert Fico a pýtajú sa kto doplatí rozdiel.

Na prvé počutie to znie jednoducho. Štát naservíruje teplé jedlo denne vyše pol miliónu detí.
„Každé dieťa na základnej škole a každé v poslednom ročníku škôlky, dostane od štátu tú sumu, ktorú jeho rodičia dávajú na obed. Tá suma bude 1,20," povedal predseda Smeru Robert Fico.

Čo v skutočnosti prinesú obedy zadarmo? Okrem výhod pre rodiny s nízkym príjmom sa ukazuje jeden problém za druhým. Napríklad kapacita jedální. Dnes sú nastavené kapacity miest a obcí tak, že 70% detí, ktoré chodia do základných škôl sa aj stravuje v jedálňach.

Politické rozhodnutie vraj nebude ľahké dostať do praxe. ZMOS tvrdí, že ak by sa malo v jedálňach stravovať viac žiakov budú potrebovať oveľa viac kuchárov, rovnako aj priestory. A na to treba ďalšie peniaze. Naplniť tak ďalších 30 percent bude veľmi ťažké. 

V niektorých jedálňach zase nie je možné variť pre alergikov či bezplepkovú stravu. Štát však zaplatí euro dvadsať aj pre tieto deti a rodičia sa obeda zadarmo môžu domáhať. 

Ďalším problémom je výška príspevku. Napísali nám rodičia, ktorí platia viac za obed - aj 1,40. Kto teda doplatí rozdiel?

Viac v reportáži Andrejky Šprochovej:

 

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce