10. 09. 2018 17:30 | BRATISLAVA/TV Markíza

SAV v očakávaní: Navrhovaný zákon prinesie viac chaosu než úžitku

Namiesto výskumov by na nich čakalo spisovanie majetkov.

Logo SAV.
Logo SAV. Foto: Reprofoto: tvnoviny.sk

Ústavy Slovenskej akadémie vied (SAV) mali na začiatku júla prejsť transformáciou na takzvané vedecké výskumné inštitúcie, ktoré malo následne zaregistrovať ministerstvo školstva. Vedcom by to umožnilo lepšie nakladať s peniazmi.

O tom, ako to spraviť, sa s ministerstvom doťahovali celé leto. Dohodu uzavreli až 22. augusta, transformácia sa mala skončiť najneskôr zajtra. Do veci sa však vložila Generálna prokuratúra a celá dohoda v pondelok padla.

Ak v utorok parlament schváli novelu zákona o vysokých školách, ktorá sa týka aj SAV, tá sa bude musieť transformovať nie tak, ako chcela doteraz, ale mimoriadne komplikovaným spôsobom. Všetky svoje ústavy bude musieť zrušiť a založiť nanovo. Do konca roka.

Vedci sa boja, že preto prídu o granty a nebudú sa môcť zapájať do akýchkoľvek projektov. Namiesto vedy budú musieť spisovať majetky a hlavne načas pretrhnúť kontakty so zahraničnými partnermi, ktorým budú musieť oznámiť, že ich ústavy minimálne na nejaký čas neexistujú.

Všetko by ešte mohli zachrániť poslanci parlamentu, ak by novelu zákona neschválili. Zajtra ich k tomu budú na proteste pred parlamentom vyzývať aj zástupcovia SAV.

Poslanci už raz novelu schválili, prezident ju ale vrátil, a tak zajtra budú musieť prelomiť jeho veto. Ak poslanci novelu zákona schvália, vedci to nenechajú len tak. Avizujú veľké a masové protesty.

Do celej veci sa v pondelok vložil aj prezident Andrej Kiska. Spolu so SAV ministerku školstva Martinu Lubyovú žiadajú, aby zverejnila celý list od Generálnej prokuratúry.

Iba tak môže rozptýliť pochybnosti o tom, či jeho obsah neinterpretovala účelovo tak, ako jej to vyhovovalo.

Viac v reportáži Martina Petra

 

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce