11. 09. 2018 15:57 , článok bol aktualizovaný 11. 09. 2018 18:46 | BRATISLAVA/TV Markíza

Za prípravu vraždy sýkorovca Čongrádyho dostala trojica mužov vysoké tresty

Rozhodnutie je právoplatné.

Peter Čongrády.
Peter Čongrády. Foto: TVNOVINY.sk

Vraj žije podľa božích prikázaní, no za mafiánsku vraždu ide za mreže na dlhé roky. Súd definitívne rozhodol, že Sergej Miňajlenko stojí za likvidáciou vysokopostaveného sýkorovca. Tresty padli po dlhých 14-tich rokoch. 

Zábery na Petra Čongrádyho vznikli na pompéznej oslave 31.narodeninín bosa banskobystrického podsvetia Mikuláša Černáka. Písal sa december 1997. Čongy,  ako ho prezývali, bol medzi pozvanými hosťami, tak ako ďalší muži, ktorí sa vtedy pohybovali na hrane zákona. Dva roky po tom sa ho pokúsili zabiť. 

Odvtedy bol opatrný. Jeho manželka Linda na súde opisovala, ako sa správal. „Boli veci, ktoré predtým nerobil, chcela som chodiť na ihrisko s dieťaťom spolu so svojím manželom, on to odmietal robiť a z toho mi vyplýva, že určite nejaké obavy mal, ale pred kým alebo že prečo to tak bolo, to už neviem,“ uviedla vlani Linda Chrenová.

Vrahovia si na neho ale počkali. Do septembra 2004. Paľbu za bieleho dňa neprežil. Strelci sa k jeho likvidácii už pred rokmi priznali a odpykávajú si tresty. V utorok 14 rokov po vražde, krajský súd potvrdil verdikt toho prvostupňového.  

 „Krajský súd v Bratislave o odvolaní obžalovaných, ako aj o odvolaní prokurátora rozhodol tak, že ich zamietol. Rozhodnutie je právoplatné,“ vravel hovorca Krajského súdu v Bratislave Pavol Adamčiak.

Hlavným organizátorom vraždy bol Sergej Miňajlenko. Odvolanie napísal rukou na 156 strán. Nepomohlo – potvrdili mu 23-ročný trest. Motívom mali byť nezhody, ale aj pomsta za to, že vraj Čongrády mal chystať Miňajlenkovu likvidáciu.  Pritom oboch spájala zločinecká skupina sýkorovcov.  

Odvolanie podala aj jeho sestra. Argumentovala tým, že je zbožný muž, žije podľa božích prikázaní a zaručila sa za neho aj pravoslávna cirkev v Bratislave. 

Druhý najvyšší trest dostal Peter Holáň. Má si odpykať 18 rokov. Ten sa ešte dnes na súde bránil tým, že Petra Čongrádyho nepoznal a v živote ho nestretol. Argumenty ale senát nepresvedčili.

Päť rokov si má odpykať Dušan Šurina. Práve on pri prvom pokuse o likvidáciu Čongyho v roku 1999 riadil motorku. Cestu ale nezvládol, skončil v nemocnici a prišiel o ruku. Muža, ktorý mal vtedy na Čongyho strieľať, no namiesto toho ho varoval, definitívne oslobodili.  

V utorok na súde obaja chýbali. Po 14 rokoch od mafiánskej popravy sa tak tento prípad definitívne uzavrel.

 

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce