12. 09. 2018 12:50 | BRATISLAVA/tvnoviny

V Banskej Bystrici sa zišla elita z celého sveta. Pozrite sa na hasičských spidermanov

Aj ženy sú schopné obdivuhodných výkonov.

Majstrovstvá sveta v hasičskom športe 2018
Majstrovstvá sveta v hasičskom športe 2018 Foto: TASR
Slovenská reprezentácia žien v hasičskom športe.
Slovenská reprezentácia mužov v hasičskom športe.

Zasahujú pri požiaroch, zachraňujú ľudské životy pri dopravných nehodách či pomáhajú pri živelných pohromách. Ale málokto tuší, že výkony niektorých z nich by celkom určite boli hodné aj olympijských priečok. Reč je o hasičoch, ktorí dennodenne vyrážajú do terénu.

Teraz nám ale svoje zdatnosti predvedú celkom inak. Historicky po prvýkrát na Slovensku odštartovali 15. majstrovstvá sveta mužov a piate. majstrovstvá sveta žien v hasičskom športe. V Banskej Bystrici uvidíte hasičov z 18 krajín sveta, konkrétne z Azerbajdžanu, Bieloruska, Bulharska, Česka, Estónska, Chorvátska, Kazachstanu, Lotyšska, Mongolska, Nemecka, Poľska, Rakúska, Ruska, Senegalu, Slovenska, Talianska, Ukrajiny a Uzbekistanu. O cenné kovy zabojuje 15 mužských a 10 ženských družstiev.

Hneď prvý deň ich čaká náročná disciplína. Ako prvé súťažili hasičky. Bežali po dráhe, museli sa vyštverať po dlhom rebríku na druhé poschodie. Pokojne ich môžeme nazvať spidermanky. Pochopíte, až keď uvidíte video.

 

Najrýchlejšie prvú náročnú disciplínu v základnom kole zvládla hasička z Ruska s časom 7.5 sekundy.

Popoludní čaká rovnaká úloha aj mužov. Tí to však budú mať o niečo náročnejšie. Tak si predstavte, že by ste mali v ruke držať 8 a pol kilogramový rebrík, s ktorým by ste utekali 32 metrov. A to teda vôbec nie je všetko. Potom by ste sa s rebríkom museli vyšplhať na štvrté poschodie.

Večer sa tí najlepší z najlepších stretnú v semifinále a v rozhodujúcom finále sa ukáže, či niekto z nich pokorí svetový rekord, ktorý má na konte hasič Albert Loginov z Ruska. Túto disciplínu zvládol za neuveriteľných 12.56 sekundy.

 

Slovenskí hasiči sú držiteľmi dvoch titulov "majster sveta"

Samozrejme, palce budeme držať slovenskému ženskému a mužskému tímu. Mužská reprezentácia je v hasičskom športe držiteľom dvoch titulov „majster sveta" v disciplíne požiarny útok (prvý raz v roku 2010 v ukrajinskom Donecku a druhý raz v roku 2016 v českej Ostrave).

Až do soboty sa bude na čo pozerať. Hasičov čaká ešte beh na 100 metrov s prekážkami, štafeta 4x100 metrov s prekážkami a požiarny útok.

Na majstrovstvách bol aj redaktor Ľubo Fronko, pozrite si reportáž:

 

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce