12. 09. 2018 19:30 | SPIŠSKÁ NOVÁ VES/TV Markíza

Zamestnanie, v ktorom sa snúbi tvrdosť s romantikou: Takéto sú prijímačky horských vodcov

Tí najlepší, ktorí zvládnu toto kolo prijímacieho procesu, čaká ďalšie v zime.

Adepti musia vyliezť niekoľko ciest.
Adepti musia vyliezť niekoľko ciest. Foto: TVNOVINY.sk

Zamestnanie, v ktorom sa snúbi tvrdosť s romantikou. Na Slovensku ho robí iba 54 ľudí a viacerí z nich sú na konci kariéry. Mladá krv však musí dokázať, že je schopná zvládnuť nároky tohto povolania. Hovoríme o horských vodcoch.

Dvadsiatka kandidátov z celého Slovenska v utorok (11. 9.) pod dohľadom legendárnych slovenských horských vodcov začali extrémne náročný cyklus "prijímačiek" do asociácie horských vodcov.

„Musia vyliezť niekoľko ciest. Niektoré cesty sa lezú v lezečkách a niektoré vo vibramkách. Inštruktori hodnotia techniku lezenia, spôsob, bezpečnosť a podobne," povedal Marek Trávniček z Národnej asociácie horských vodcov SR.

Tí najlepší, ktorí zvládnu toto kolo prijímacieho procesu, čaká ďalšie v zime. „Tam bude lyžovanie, lezenie v ľade a ďalšie aktivity, ktoré musí horský vodca spĺňať na to, aby sa vôbec dostal do kurzu horského vodcu," pokračoval Marek Trávniček.

Na skúšky pozvali ľudí s dobrými horolezeckými skúsenosťami. Našli sme medzi nimi aj jedného himalájistu. „Rád by som využil tie svoje skúsenosti a posunul to ďalej, to moje horolezectvo. Je to určite výnimočná práca a nádherná, pretože ľuďom, ktorí sa nemôžu dostať do hôr, vďaka tomu, že budem môcť byť horský vodca, môžem im to sprostredkovať," uviedol účastník prijímačiek Michal Sabovčík.

Vo svete nič výnimočné, no u nás rarita - prvýkrát sa horskou vodkyňou chce stať žena.

Viac v reportáži Mareka Baláža

 


VIAC Z Domáce