12. 09. 2018 19:25 | HONTIANSKE MORAVCE/TV Markíza

Nová riaditeľka nedala majetkové priznanie, starosta ju odvolal. Ona tvrdí, že sa mstí

Starosta oponuje, že postupoval podľa zákona.

Odvolaná riaditeľka Katarína Vasiľová a jej partner Pavol Viglaš.
Odvolaná riaditeľka Katarína Vasiľová a jej partner Pavol Viglaš. Foto: TV Markíza

Musela odísť z funkcie, no je presvedčená, že v tom bola osobná pomsta starostu. Riaditeľka školy v Hontianskych Moravciach tvrdí, že starosta ju odvolal iba preto, že na jeho post kandiduje jej priateľ. V obci to vrie.

Katarínu Vasiľovú do funkcie zvolila Rada školy. Školský rok privítala ako nová riaditeľka. Starosta Rudolf Gabryš ju do funkcie vymenoval 1. júla, prešla výberovým konaním.

Od začiatku školského roka však sedela v riaditeľskom kresle iba desať dní. Starosta ju nečakane odvolal. Podľa Gabryša dôvod bol v zmysle zákona.

A bolo ním to, že do 30 dní po nástupe do funkcie neodovzdala majetkové priznanie. Urobila to až 14 dní po termíne. „Pri tom množstve povinností, ktoré tu boli...pozabudla som na to a preto som to urobila neskôr," bráni sa Vasiľová.

Je však presvedčená, že to nebol skutočný dôvod jej odvolania. Myslí si, že problém nastal, keď je partner sa rozhodol, že bude kandidovať na starostu obce. „Absolútne účelové. Všetko začal realizovať po odovzdaní mojej kandidačnej listiny," zdôraznil priateľ odvolanej riaditeľky Pavol Viglaš.

Starosta sa bráni tým, že to nie je pravda. Tvrdí, že keď išiel menovať pani Vasiľovú, tak už vedel, že pán Viglaš bude kandidovať

Starosta argumentuje, že riaditeľku nielenže mohol, ale dokonca musel odvolať. Ak by to vraj neurobil, porušil by zákon. Ten hovorí, že ak riaditeľ poruší svoje povinnosti, akou je aj odovzdanie majetkového priznania, zriaďovateľ ho odvolá.

Napriek tomu, že starosta Gabryš konal tak, ako mu prikazuje zákon, učitelia a rodičia podpisujú petíciu, aby sa riaditeľka školy vrátila.

„Nie je možné, aby to ďalej takto pokračovalo. Jeden deň ideme do školy a riaditeľkou je jedna pani riaditeľka, poobede odchádzame zo školy, riaditeľkou je staronová pani riaditeľka," zdôraznila zamestnanecká dôverníčka Lívia Mlichová.

Starosta dočasným vedením školy poveril bývalú riaditeľku Janu Terenovú, ktorej sa skončilo funkčné obdobie a neprešla výberovým konaním. Reportérovi TV Markíza Karolovi Mindákovi sa vyznala, že to nemá vôbec ľahké a situáciu musí ustáť aj psychicky.

Nové výberové konanie starosta vyhlási do 15 dní.

 

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce