14. 09. 2018 11:31 , článok bol aktualizovaný 14. 09. 2018 23:35 | POLOMKA/TASR, tvnoviny.sk

Požiar lesa v Polomke lokalizovali, hasičom by pomohol výdatný dážď

Požiar bol v lokalite, kde skupina černákovcov pochovala niekoľko svojich obetí.

Požiar lesa pri obci Polomka.
Požiar lesa pri obci Polomka. Foto: zasahujúci hasiči/HaZZ
Požiar lesa pri obci Polomka.
Požiar lesa pri obci Polomka.
Požiar lesa pri obci Polomka.

Požiar lesa pri obci Polomka sa v piatok (14. 9.) hasičom podarilo v podvečerných hodinách lokalizovať. Oheň sa nešíri a príslušníci Hasičského a záchranného zboru večer dohášali ohniská. Časť z nich zostáva na mieste aj počas noci, rovnako ako aj zamestnanci lesov.

Pomohol by im výdatný dážď, konštatoval v piatok neskoro večer Roman Borčin z operačného strediska Krajského riaditeľstva HaZZ v Banskej Bystrici.

Oheň zachvátil mladý les vo štvrtok (13.9.) po 11.00 h. Hasičom prácu od začiatku komplikoval silný vietor a ťažko dostupný terén.

Podľa informácií Zuzany Farkasovej z Prezídia HaZZ z piatka dopoludnia zasiahol požiar plochu asi šesť hektárov. Pri udalosti zasahovali hasiči z Modulu pozemného hasenia požiarov v prírodnom prostredí Stred a Západ, ako i hasiči z Pliešoviec, Žiaru nad Hronom, Novej Bane, Rimavskej Soboty, Rožňavy, Zvolena a Brezna. Podporu zo vzduchu poskytoval vrtuľník Leteckého útvaru ministerstva vnútra i ministerstva obrany.

Ako Borčin dodal, na mieste udalosti zasahovalo okolo 80 ľudí, profesionálni i dobrovoľní hasiči a pracovníci lesov. Spotrebovali odhadom 300.000 litrov vody z bambi vakov a cisterien. HaZZ bude počas víkendu situáciu monitorovať a uhášať prípadné ohniská.

Požiar bol v lokalite, kde skupina černákovcov pochovala niekoľko svojich obetí. Napríklad hrob poľského milionára Grzegora Szymaneka našli v roku 1997 v lese pri Polomke s prestrelenou hlavou a hrudníkom.

 

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce