16. 09. 2018 07:04 | BARDEJOV/TV Markíza

Ondavka nemá kandidáta na starostu, obec možno zanikne

Na východe Slovenska takýto osud môže postihnúť aj Jurkovu Voľu.

Ondavka.
Ondavka. Foto: TV Markíza

Hrozí im zánik. Nemajú kandidátov na starostu a ani na poslancov. Na november plánované komunálne voľby sa u nich neuskutočnia. Hoci to teraz vyzerá neriešiteľne, takéto obce dostanú ešte jednu šancu.

Hrozí im zánik. Nemajú kandidátov na starostu a ani na poslancov. Na november plánované komunálne voľby sa u nich neuskutočnia. Aj keď to teraz vyzerá neriešiteľne, takéto obce dostanú ešte jednu šancu

Ondavka neďaleko Bardejova, známa vďaka vyvierajúcemu prameňu rovnomennej rieky. Rovnako je známa aj tým, že ako obec vôbec nefunguje. Andrej Marčišin (80) bol posledný, kto v tejto obci starostoval, no v roku 2015 to vzdal aj on a obecný úrad v dedine zanikol.

Obec sa postupne zadlžovala viac a viac. Počet obyvateľov klesal a Andrej Marčišin počas dvoch rokov dokázal aspoň základné veci, čo ľudia potrebovali.

Blížiace sa komunálne voľby boli opäť nádejou. Aj tento dôchodca veril, že nastane zlom, nech už konečne prestane platiť napríklad aj táto veta. „Svetlo nesvieti od roku 1997," povedal nám Marčišin.

Jurkova Voľa pri Svidníku je teraz ďalšou dedinkou, ktorá sa môže priradiť k Ondavke a k niekoľkým ďalším na Slovensku, v ktorých nikto nejaví záujem o funkciu starostu a ani poslancov. „Sme malá obec, je nás tu momentálne 79 obyvateľov, agendy je veľmi veľa, takže možnože v druhom kole, verím, že sa niekto prihlási a potiahne tú obec," tvrdí starosta Zdeno Fedeš.

V obci starostuje štvrtý rokna 40-percenntý úväzok. Hovorí, že nestíha,civilná práca mu zaberá veľa času a v obci má toho tiež dosť. „Finančne je to tak na udržanie základných vecí, ako je oprava vody, elektrina, údržba kultúrneho domu a naviac tu už niet peňazí," dodáva končiaci starosta Jurkovej Vole.

Napriek tomu, že nikto nekandiduje na starostu, ani na poslancov, ešte i v týchto dňoch dokončujú novú autobusovú zastávku.

Štát dlhé roky len veľmi pomaly riešil problém takýchto obcí. Od apríla už je možné pričleniť ich k susednej dedine. „Ak dvakrát za sebou sa uskutočnia neúspešné komunálne voľby, tak v tom prípade môže byť táto obec pričlenená k susednej obci v rámci toho istého okresu," vysvetlil Michal expert na samosprávu Michal Kaliňák.

V Ondavke i v Jurkovej Voli budú do pol roka vyhlásené nové voľby. Prvú zrejme čaká zlúčenie a tak po 400 rokoch obec zanikne. A obec, ku ktorej bude pričlenená, by mala od vlády získať aj štátnu pomoc. „Práve za to, že práve táto obec sa takto nečakane rozrastie o nových obyvateľov a o nové územie," dodal Kaliňák.

Hoci to pred novembrovými voľbami s obcou Jurkova Voľa nevyzerá práve najlepšie, starosta verí, že osud Ondavky ju určite nepostihne. „Nás je trošku viac, neviem, ja verím, že sa niekto nájde, myslím, že Jurkova Voľa sa tak nedá," dodal Fedeš.

 

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce