14. 09. 2018 19:06 | BRATISLAVA/ TV Markíza

Zisťovali sme, čo o zadržanom slovenskom džihádistovi v Česku hovoria ľudia z jeho obce

Pokúšali sme sa skontaktovať aj s jeho matkou.

Slovák džihádista.
Slovák džihádista. Foto: TV Markíza

Šokujúca správa prišla od našich susedov. V Česku zadržali džihádistu, ktorý údajne plánoval bombový útok. Zarážajúce je, že 25-ročný muž pochádza z východného Slovenska. Náš štáb bol dnes v jeho rodnej dedine a rozprával sa aj s jeho kamarátom. Obvinený Dominik prijal dokonca arabské meno. Českí kriminalisti našli v jeho pražskom byte chemikálie aj návody na výrobu výbušnín.

 

Pôvodne Dominik teraz Abdul Rahman. Česká polícia ho zatkla v Prahe ešte koncom minulého roka a aktuálne sedí vo väzbe, na krku má obvinenie z prípravy teroristického útoku a považujú ho za moslimského radikála.

Abdul pochádza zo Slovenska. V čase keď bol ešte tínedžerom, ho zachytila naša kamera. V jeho rodnej obci bol totiž svedkom vraždy predavačky. Jeho vyjadrenie si môžete pozrieť vo videu vyššie.

Neskôr sa presťahoval do Prahy. Na islam údajne konvertoval pred tromi rokmi. O svojom presvedčení dával vedieť najmä na sociálnej sieti, kde zverejnil aj výhražný text a zdravil sa zdvihnutým ukazovákom, ktorý je symbolom oddanosti islamských bojovníkov. Zároveň mal chodiť často oblečený ako vojak.

Podľa portálu idnes.cz u mladíka našli návody na výrobu bomby a aj to, ako ju pripevniť na telo alebo auto. On sa však bráni, že z chemikálii chcel vyrobiť ohňostroj na silvestrovské oslavy. Tie ale moslimovia nemajú, a tak vyšetrovateľov nepresvedčil.

Naša polícia má o tomto prípade informácie, k podrobnostiam sa ale nechce vyjadriť. Českým kolegom však poskytli súčinnosť. Polícia zároveň dodáva, že s ničím podobným sa doteraz nestretla.

„Môžeme ale potvrdiť, že ide o prvého slovenského občana zatknutého v zahraničí v súvislosti s podobným obvinením," povedal hovorca policajného prezídia Michal Slivka.

Vyšetrovanie tohto prípadu naďalej pokračuje. Obvinenému Slovákovi hrozí až 15-ročný trest.

Zistili sme, že zadržaný mladík pochádza zo Šarišských Michalian a podľa našich informácií mal do Čiech za prácou odísť asi pred štyrmi rokmi.

V byte, kde vyrastal, nám dnes nikto neotváral a miestnych správa o tom, že Dominika obvinili z prípravy teroristického útoku poriadne prekvapila. Pochádzal vraj z dobrej a pobožnej rodiny.

V bytovke, kde Dominik vyrastal, sme stretli aj jeho kamaráta . Ten nechce veriť, že by bol Dominik niečoho takého schopný. Tvrdí, že pyrotechnika ho priťahovala, no len v súvislosti s ohňostrojmi.

„Aj keď konvertoval, tak každý rok tu na ulici bol hlavný aktér silvestrovskej oslavy a sám si doma robil petardy," povedal Dominkov kamarát.

Pokúšali sme sa skontaktovať aj s Dominikovou matkou, no k prípadu sa nechcela vyjadriť.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce