16. 09. 2018 19:00 | ŠTÚROVO/TV Markíza

Majiteľka spievajúceho domu je už vo väzbe. Susedia ale chcú, aby za to zaplatila aj peniazmi

Myslia si, že by mala zaplatiť pokutu za hudbu zväzu SOZA.

Eva Nothartová, majiteľka spievajúceho domu
Eva Nothartová, majiteľka spievajúceho domu Foto: TV Markíza

Dlhé roky terorizovala susedov púšťaním opernej árie a pyká za to už vo väzbe. Obyvatelia Štúrova sú však presvedčení, že majiteľka takzvaného spievajúceho domu by mala okrem väzenia zaplatiť za ustavičné púšťanie hudby aj slušný balík peňazí.

Évu Nothartovú poslal sudca za mreže pred piatimi týždňami. Šestnásť rokov znepríjemňovala život Štúrovčanom púšťaním hlasnej árie Placida Dominga.

V meste je už ticho, no mnohí si myslia, že by mala platiť aj Slovenskému ochrannému zväzu autorskému (SOZA).

 

Na ochranný autorský zväz sa však už dávnejšie obrátilo aj mesto a nahnevaní susedia.

Z ochranného zväzu SOZA nám poslali písomné stanovisko. Uvádzajú v ňom, že im bolo vždy ľúto obyvateľov Štúrova, ktorých toľko rokov obťažovali púšťanie hlasnej hudby. No napriek tomu po starostlivom zvážení situácie museli dospieť k záveru, že majiteľka domu autorský zákon neporušovala.

Pre posúdenie, či ide o verejný prenos hudby, vraj nie je jediným rozhodujúcim faktorom skutočnosť, že zvuk presahuje hranice súkromného pozemku. A tak - hoci zákon je zákon - môžu vzniknúť aj napohľad paradoxné situácie.

V kontraste s tým, že majiteľka domu neporušovala zákon, sú potom prípady spred niekoľkých rokov, keď SOZA poplatky pýtala. V roku 2012 vystavila napríklad faktúru na 62 eur deťom, ktoré v Pohorelej spievali na Deň matiek a na Mikuláša ľudové piesne.

Majiteľka spievajúceho domu však finančne pykať nebude.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce