17. 09. 2018 10:12 , článok bol aktualizovaný 18. 09. 2018 13:11 | BRATISLAVA/TV Markíza

V kauze bankomatovej mafie sa črtá ďalšia zmena

Hlavné pojednávanie by mali opäť otvoriť v novembri.

Peter Taufer.
Peter Taufer. Foto: TV Markíza

Súdny proces sa v kauze bankomatovej mafie začne od nuly. Pre chyby v spise a výmenu sudcu sa tak kauza opäť natiahne. Na definitívny verdikt sa márne čaká už niekoľko rokov. Údajná hlava gangu si ho už ale nevypočuje.

Ján Golis, Martin Kostínek a Martin Krajčovic podľa obžaloby spolu s ďalšími mužmi vytrhávali bankomaty luxusnými autami. V novembri pred tromi rokmi padol rozsudok. Ján Golis dostal 12,5 roka a ďalší dvaja obžalovaní desať. Voči verdiktom sa ale odvolali a prípad sa dostal na krajský súd. No tam našli v spise množstvo chýb a vrátili ho na prvostupňový súd.

Interiér auta, v ktorom zastrelili Jana Golisa (†42).
Interiér auta, v ktorom zastrelili Jana Golisa (†42). Foto: Polícia Slovenskej republiky
 

Prešli tri roky a odvtedy sa veľa zmenilo. Údajný šéf gangu Ján Golis už nie je medzi živými. Zastrelili ho po tom, čo sa pokúsil s komplicom z bankomatovej kauzy ukradnúť auto. Stíhanie voči nemu preto zastavili.

Pôvodný sudca Juraj Mihál, ktorého za prieťahy v konaní aj potrestali, je už na dôchodku. Spis pridelili inému. Teraz hlásia pokrok. Hovorca Krajského súdu v Bratislave Pavol Adamčiak nám povedal, že termín hlavného pojednávania by mohol byť v novembri. „Bude od začiatku v zmysle zrušujúceho uznesenia Krajského súdu v Bratislave," dodal. Presný termín musia ešte dohodnúť so všetkými aktérmi.

Marek Danihel.
Marek Danihel. Foto: TV Markíza
 

V procese sa ale črtá aj ďalšia zmena. Údajným členom bankomatového gangu mal byť aj Peter Taufer. Toho ale pôvodne vylúčili na samostatné konanie, lebo bol na úteku. Chytili ho v Česku, kde ho aj odsúdili za iné krádeže bankomatov. Trest si odpykáva už u nás a tak sa k svojim údajným komplicom v procese pripojí. Podľa Adamčiaka súd teraz vykonáva procesné úkony k spojeniu trestného konania uvedených obžalovaných.

Ani toto ale nie je kompletný zoznam údajných členov gangu. Dlhé roky spravodlivosti uniká Marek Danihel zo Šale. Patrí medzi najhľadanejších ľudí na svete.

Mužom ale pripisuje prokurátor aj vytrhávanie bankomatov v Česku a Rakúsku. Tento prípad riešil trnavský okresný súd, ktorý ich oslobodil. No prokurátor sa voči rozsudku odvolal.

Senát Krajského súdu v Trnave v utorok rozhodoval o odvolaní prokurátora za zatvorenými dverami. A výsledok?

"Senát Krajského súdu v Trnave na dnešnom neverejnom zasadnutí zrušil rozsudok Okresného súdu Trnava zo dňa 9.9.2016 a vec vrátil prvostupňovému súdu," informovala hovorkyňa trnavského súdu Jana Kondákorová.

 


VIAC Z Domáce