19. 09. 2018 19:00 | PODUNAJSKÉ BISKUPICE/TV Markíza

Školáci zostali bez obeda, nemal ho kto navariť. Problém s kuchárkami sa môže zväčšovať

Od januára sa platy kuchárok o niečo zdvihnú.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: Reprofoto: tvnoviny.sk

Deti zostali bez obeda, lebo im v školskej jedálni nemal kto navariť. Polovica kuchárok v Podunajských Biskupiciach nemohla pracovať.

Nájsť náhradu do kuchyne chvíľu trvá. Variť za minimálnu mzdu nie je nič lákavé. Žiaci tak na vlastných žalúdkoch pocítili, ako vyzerá kolaps.

Rodičov začiatkom týždňa zaskočil oznam jedálne. Z prevádzkových dôvodov navarili len pre najmenších žiakov. V utorok už jedáleň zavreli pre všetkých.

Deti zostali bez obeda z jednoduchého dôvodu. Do práce prišli len tri kuchárky a navariť 450 obedov by nezvládli.

Ďalšie tri ženy im vypadli pre chorobu a z rodinných dôvodov. Vedúca jedálne nakoniec našla dve nové posily, ktoré musí ešte zaučiť.

Od štvrtku by sa už mali najesť všetky deti aj zamestnanci školy. Problém sa však môže kedykoľvek zopakovať. Nové kuchárky či pomocné sily to do kuchyne neláka. V čistom zarobia zhruba 350 eur.

Na peniazoch stojí a padá celý systém školských jedální. Robia tam zväčša ženy. Zanedbanú situáciu s platmi vláda rieši až tento rok.

Od januára sa platy kuchárok o niečo zdvihnú. Nové tabuľky smerujú do parlamentu a začnú na minimálnej mzde 520 eur.

V tejto situácii je namieste otázka, aká budúcnosť čaká školské jedálne. Podľa niektorých sa situácia môže ešte vyhrotiť, napríklad ak sa zavedú školské obedy zadarmo.

Zriaďovatelia škôl, ale aj jedálne varujú, že ak sa niečo nezmení, budú chýbať ďalšie posily. Môže sa stať, že detí bez vareného obeda zostane pre nedostatok personálu viac.

Viac v reportáži Andrey Šprochovej

 


VIAC Z Domáce