20. 09. 2018 14:59 , článok bol aktualizovaný 20. 09. 2018 16:03 | BRATISLAVA/TASR

Smer navrhne, aby ústavných sudcov volil priamo parlament. Kiska to považuje za nebezpečné

Dnes parlament volí kandidátov na ústavných sudcov a predkladá ich prezidentovi.

Kiska prijal predstaviteľov koaličných strán.
Kiska prijal predstaviteľov koaličných strán. Foto: TASR

Vládny Smer-SD navrhne, aby ústavných sudcov volil priamo parlament 90-timi hlasmi. Kandidát, ktorý by získal ústavnú väčšinu, by sa automaticky stal ústavným sudcom. 

Oznámil to podpredseda parlamentu Martin Glváč (Smer-SD) po stretnutí koaličných strán s prezidentom SR Andrejom Kiskom k otázke nových pravidiel výberu ústavných sudcov.  

Dnes parlament volí kandidátov na ústavných sudcov, predkladá ich prezidentovi SR a ten z nich potom menuje ústavných sudcov. Glváč sa pri zmene odvoláva na Benátsku komisiu.

"Kandidát, ktorý získa 90 hlasov v parlamente by nemusel byť predmetom akýchkoľvek iných nástrojov pri rozhodovaní pána prezidenta," povedal Glváč. Upozornil, že takýchto kandidátov v histórii nebolo veľa. Návrh podľa jeho slov nie je namierený proti súčasnému prezidentovi. 

 

 Minister spravodlivosti Gábor Gál (Most-Híd) zdôraznil, že ide o návrh Smeru-SD. "Nie je to návrh ministerstva. Návrh ministerstva je v druhom čítaní, ale keď sa za návrh ministerstva - návrh vlády, nepostaví 90 poslancov, tak hľadáme riešenie," vyhlásil. Nepovedal, či je pre neho takýto návrh priechodný. "Ideme rokovať," konštatoval. Dôležité je pre neho, aby pri kompromisoch s opozíciou návrh nestratil podporu koaličnej väčšiny.

Cyklická voľba, ktorú podporuje opozícia, sa koalícii nepozdáva. Podľa podpredsedu SNS Jaroslava Pašku je nedôstojné, aby si zvolení sudcovia svoje funkčné obdobie žrebovali. Glváč upozornil, že by nešlo o jednorazové riešenie, pretože sudcovia odchádzajú aj pred koncom svojho obdobia.

Prezident takú voľbu považuje za nebezpečnú

Prezident SR Andrej Kiska takúto voľbu považuje za nebezpečnú. Treba sa podľa neho spýtať, aký je skutočný úmysel. Hlava štátu po stretnutí s koaličnými stranami zdôraznila, že správne nastavený systém bŕzd a protiváh je zárukou toho, že sa moc neskoncentruje v jedných rukách a že Ústavný súd SR nebude slúžiť záujmom aktuálnej parlamentnej väčšiny.

Kiska tiež uviedol, že nevidí také zásadné prekážky, ktoré by bránili koalícii a opozícii dohodnúť sa na zmenách pravidiel výberu ústavných sudcov.

V pondelok sa prezident stretol s opozičnými stranami a hnutiami SaS, OĽaNO a Sme rodina. Všetky sa zhodli, že by sa kandidáti na sudcov ÚS mali voliť ústavnou väčšinou, s výhradami podporujú aj cyklickosť voľby.

Zmena Ústavy SR a s ňou súvisiace nové pravidlá výberu kandidátov na sudcov ÚS SR sú v druhom čítaní. Na zmenu ústavy bude koalícia potrebovať aj podporu opozície. Novely predložil minister spravodlivosti Gál, predchádzajú veľkej personálnej obmene ÚS SR. Gál upozorňuje, že pokiaľ sa parlament na zmene pravidiel nedohodne, deväť z celkovo 13 ústavných sudcov, ktorým sa vo februári 2019 končí funkčné obdobie, sa bude voliť po starom.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce