21. 09. 2018 10:54 , článok bol aktualizovaný 21. 09. 2018 13:49 | BRATISLAVA/kacs, TASR

Viac ako 70 poslancov dostalo list s dráždivou látkou. Už vieme, čo bolo v obálkach

Priestory parlamentu dekontaminovali.

V parlamente zasahovali hasiči, poslanci dostali listy s práškom.
V parlamente zasahovali hasiči, poslanci dostali listy s práškom. Foto: TV Markíza

Vyše 70 poslancom niekto poslal list s dráždivým obsahom. V obálkach však neboli žiadne nemravnosti, ale záhadná látka, ktorá rozkýchala zamestnancov v podateľni.

Hasiči v špeciálnych protichemických oblekoch, policajti v strehu. Takto to vyzeralo okolo 9.00 h neďaleko parlamentu. „Na adresy poslancov naprieč politických spektrom doručili v piatok (21. 9.) obálky s podozrivou látkou. Obsahovali kontaminovanú látku, ktorá vykazovala mierne dráždivé účinky. Tých listov bolo vyše 70," povedal hovorca národnej rady Tomáš Kostelník.

Pôvodne mali obálky so záhadným obsahom skončiť v schránkach poslancov národnej rady. Nestalo sa tak, lebo ich zachytili bezpečnostní pracovníci.

Korešpondencia pre zákonodarcov, ktoré prinesú poštári, prejde najskôr bezpečnostnou kontrolou v miestnosti pod tzv. Leopoldovou bránou. Najskôr listy zrongenujú. Ďalej ich prechádzajú pracovníci v rúškach a rukaviciach hmatom. Keď sa im niečo nezdá, otvárajú ich. No vraj len tým poslancom, ktorí na to dali súhlas.

Ak sa stane niečo také ako dnes, ihneď kontaktujú záchranárov i policajtov a odchádzajú preč. Miestnosť ihneď dekontaminovali a v parlamente čakali na expertízu, čo vlastne spôsobovalo dráždivé účinky.

Chránia sa aj hasiči. Nikdy nemôžu situáciu podceniť. „Hasičská jednotka vykonala zásah štandardne v najvyššej ochrane. Je to kvôli bezpečnosti zasahujúcich príslušníkov," vysvetlil riadiaci dôstojník HaZÚ Bratislava Adrián Mifkovič.

Obálky s dráždivým obsahom experti preskúmali. Ukázalo sa, že to bol opäť nemiestny žart. Podľa našich informácií čakalo v listoch na poslancov rozdrvené čierne korenie. Niekto im chcel zrejme prečistiť dutiny.

Toto však nie je prvý problém s otváraním listov poslancom. Vlani to u niektorých poslancov spustilo vlnu vášní. Obvinili zamestnancov parlamentu, že im neoprávnene čítali korešpondenciu. Teraz Andrej Danko vracia úder a žiada poslancov, aby sa im ospravedlnili. Podľa neho sa ukázalo, že nastavené bezpečnostné opatrenia sú dôležité.

 


VIAC Z Domáce