23. 09. 2018 13:05 , článok bol aktualizovaný 23. 09. 2018 20:12 | BRATISLAVA/TASR

V štyroch okresoch Slovenska vyhlásili najvyšší stupeň výstrahy! Peklo sa začne po polnoci

Vietor môže dosiahnuť rýchlosť až 180 kilometrov za hodinu.

Ilustračné foto.
Ilustračné foto. Foto: FOTO - TASR - Milan Kapusta

So silnejším vetrom treba v noci z nedele na pondelok (24.9.), ale aj počas pondelňajšieho predpoludnia počítať na celom území Slovenska. Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) vydal v tejto súvislosti výstrahy všetkých troch stupňov.

Výstraha 3. stupňa

Tretí stupeň je naďalej predbežne vyhlásený pre oblasti hrebeňov Tatier v okresoch Liptovský Mikuláš, Poprad, Tvrdošín a Brezno. Meteorológovia tam očakávajú mimoriadne silný vietor, ktorý by v nárazoch mohol dosiahnuť 160 až 180 kilometrov za hodinu. Výstraha platí od nedele od 21.00 h do pondelka do 5.00 h.

Výstraha 2. stupňa

Výstraha druhého stupňa je vyhlásená pre západné Slovensko, teda Bratislavský kraj a niektoré časti Trnavského, Nitrianskeho a Trenčianskeho kraja. Taktiež platí pre niektoré severné časti stredného Slovenska a na pozore sa treba mať aj v okrese Stará Ľubovňa a Kežmarok na východe Slovenska. Vietor by mohol miestami dosiahnuť rýchlosť 80 až 105 kilometrov za hodinu na západnom Slovensku a 135 až 160 kilometrov za hodinu v ostatných krajoch. Výstraha platí od polnoci do pondelka do 6.00 h.

Výstraha 1. stupňa

Pre zvyšné oblasti Slovenska je vyhlásený prvý výstrahový stupeň. Rýchlosť vetra sa odhaduje na 65 až 85 kilometrov za hodinu. Výstraha platí od polnoci do pondelka do 10.00 h.

Tu sa dozviete, ako sa bude meniť počasie na našom územi

Počasie sa na našom území začne zhoršovať po 18:00, kedy začne najmä na severe Slovenska silnieť južný vietor. Ten dokonca prinesie aj oteplenie, píše portál imeteo.sk.

Napríklad v Žiline sa o 18:00 očakáva okolo +12 °C, no o polnoci až okolo +16 °C. Na juhozápade môžu teploty vystúpiť až nad +20 °C.

K +20 °C by sa teploty mali šplhať aj na poľskej strane Tatier. O nočné prechodné oteplenie sa postará tzv. fénový efekt.

Po polnoci prudké ochladenie a silný vietor

Orkán sa však naplno prejaví až po polnoci. Silný južný vietor sa začne stáčať na severozápadný a na celom území bude silnieť. Pomerne výrazne sa bude ochladzovať.

Napríklad v Žiline sa z polnočných +16 °C ochladí do rána až na +6 °C a na Orave, či Liptove aj pod +5 °C. Na západe sa ochladí z +20 na +10 °C.

Najsilnejšie nárazy vetra skoro ráno

Na väčšine nášho územia by mal najsilnejší vietor fúkať medzi 2:00 až 6:00.

Na horách a na západe Slovenska aj v nižších polohách bude fúkať s nárazmi do 25 m/s, v Podunajskej nížine aj okolo 30 m/s. Na zvyšku územia sa očakávajú v nižších polohách nárazy od 15 do 22 m/s.

Ráno by mal silnieť vietor na horách. Na hrebeňoch Tatier môžu nárazy dosahovať rýchlosť až 40 m/s.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce