25. 09. 2018 15:07 , článok bol aktualizovaný 25. 09. 2018 15:19 | BRATISLAVA/TV Markíza, zg, TASR

Filip Rybanič spoznal trest za prezeranie účtu Roberta Kaliňáka

Okrem iného sa musí verejne exministrovi ospravedlniť.

Filip Rybanič.
Filip Rybanič. Foto: TASR

Filip Rybanič spoznal trest za to, že sa ešte ako zamestnanec banky pozrel na účet exministra Roberta Kaliňáka. Prokurátor ho obvinil zo zločinu ohrozenia obchodného, bankového, poštového, telekomunikačného a daňového tajomstva

Okresný súd v Bratislave mu dal trojročný podmienečný trest s päťročným odkladom. Má sa tiež verejne ospravedlniť exministrovi vnútra Robertovi Kaliňákovi (Smer-SD) a nemôže päť rokov pracovať v inštitúciách, kde sa oboznamuje s bankovým tajomstvom. Pôvodne mu hrozil trest od troch do ôsmich rokov.

Rozsudok nie je právoplatný, Rybanič sa proti rozsudku odvolá.

"S predmetným rozhodnutím nesúhlasíme, považujeme viaceré otázky za sporné, porušenia sme vymenovali veľmi presne. Preto sme podali odvolanie. Musíme si ale počkať na odôvodnenie rozsudku a z toho budeme potom vedieť podrobnejšie. Dnes to bolo zo strany sudkyne stručné a mnohé otázky podľa mňa ostali otvorené," povedal obhajca Marek Para.

Rybaniča zadržala Národná kriminálna agentúra v júni 2016. Ako zamestnanec Tatrabanky si mal pozrieť účty ministra vnútra Roberta Kaliňáka, bývalého ministra dopravy Jána Počiatka a podnikateľov Ladislava Bašternáka a Mariána Kočnera. Tým poukázal na prepojenie Kaliňáka s Bašternákom, ktorý je podozrivý z daňových podvodov.

Údaje z účtu exministra Kaliňáka sa neskôr objavili v niektorých médiách. Rybanič sa k činu na polícii priznal, ale pre médiá neskôr uviedol, že to bolo pod nátlakom.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce