27. 09. 2018 06:47 , článok bol aktualizovaný 27. 09. 2018 17:55 | BRATISLAVA/TVNOVINY.sk

Výsledok veľkej razie: Zadržali osem podozrivých v súvislosti s vraždou Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej

V poobedňajších hodinách polícia odviedla Tomáš S. z domu a naložila ho v putách a s kapucňou na hlave do bielej dodávky.

Zadržaný Tomáš S.
Zadržaný Tomáš S. Foto: TV Markíza
Sviečky a kvety na uctenie si pamiatky zavraždeného novinára Jána Kuciaka a snúbenice Martiny Kušnírovej.
Zásah na juhu Slovenska.
NAKA zasahuje na juhu Slovenska.

Protizločinecká jednotka NAKA zadržala vo štvrtok skoro ráno osem podozrivých osôb z násilnej trestnej činnosti. Jeden z nich by mal byť Tomáš S. z Kolárova, ktorý v minulosti pracoval ako policajný vyšetrovateľ v Komárne. Celý prípad sa týka vraždy novinára Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej. 

 

V poobedňajších hodinách polícia odviedla Tomáš S. z domu a naložila ho v putách a s kapucňou na hlave do bielej dodávky, v ktorej sedel asi hodinu. Po niekoľkých presunoch medzi autami ho napokon z miesta odviezli.

Tomáš S.
Tomáš S. Foto: Facebook/Tomáš S
 

Biela dodávka, do ktorej naložili Tomáša S.
Biela dodávka, do ktorej naložili Tomáša S. Foto: TV Markíza
 

Krátko pred 17.00 h z miesta zásahu odviezla odťahová služba s policajným sprievodom strieborný pick-up. Na mieste bolo vidieť aj rodičov Tomáša. Desiatky obyvateľov Kolárova so záujmom sledovali dianie na Harcsovej ulici.

Okrem tejto razie polícia spravila aj druhú a to v dome Miroslava, ktorý je bratrancom spomínaného Tomáša. Podľa informácií portálu Aktuality.sk ďalšie zadržané osoby majú iniciály: K. J., R. M., T. A.. Bližšia totožnosť zadržaných zatiaľ nie je jasná.

NAKA zasahuje na juhu Slovenska.
NAKA zasahuje na juhu Slovenska. Foto: TV Markíza
 

Zásah prebiehal v obci Kolárovo na juhu Slovenska. Od rána od 4.00 h polícia monitorovala terén, na mieste lietal policajný vrtuľník. Celá ulica bola uzavretá. Vyšetrovatelia vykonávali domové prehliadky a ďalšie procesné úkony.  Zásaj sa skončil krátko pred 18.00 h.

Pre políciu a dozorujúceho prokurátora plynie od štvrtka rána 48-hodinová lehota na podanie návrhu na väzobné stíhanie. Sudca bude mať od podania návrhu 72 hodín na rozhodnutie, či podozrivých pošle do väzby. O prípadnom väzobnom stíhaní by mal teda sudca pre prípravné konanie rozhodnúť najneskôr do pondelka 1. októbra.

Možného vraha a jeho pomocník mali odhaliť snímky z americkej družice, ktorá sa zhodou okolností pohybovala v dobe vraždy nad miestom činu. Informuje o tom český portál Respekt.cz. Podľa informácií TV JOJ zas pri identifikácii podozrivých pomohli informácie z analýzy IP adries počítačov. Tie použili pri vyhľadávaní domu Jána Kuciaka službou street view.

Právny zástupca rodiny Kuciakovcov Daniel Lipšic na sociálnej sieti vyzýva verejnosť, aby mala dôveru k doterajším výsledkom vyšetrovania.

"Vo vyšetrovacom tíme boli a sú aj skúsení vyšetrovatelia a prípad dozorovali dvaja mimoriadne erudovaní prokurátori Úradu špeciálnej prokuratúry. Rozsah vyšetrovania, aj za účasti Europolu a iných zahraničných zložiek, bol bezprecedentný. Viem, že u nás vládne všeobecná skepsa k našim bezpečnostným orgánom, ale chcem požiadať o dôveru k výsledkom tohto vyšetrovania. Aj vďaka verejnému tlaku si už nikto nedovolil do jeho priebehu zasahovať," uviedol Lipšic.

„S potešením som prijal správu o tom, že polícia zadržala podozrivých z vraždy dvoch nevinných mladých ľudí. Zároveň oceňujem profesionálnu prácu vyšetrovateľov a prokuratúry. Vyšetrenie a potrestanie vinníkov tejto vraždy je jednou z priorít mojej vlády a som veľmi rád, že policajné orgány už reálne konajú. Verím, že sa tento brutálny skutok podarí objasniť a odhaliť jeho motív ako aj objednávateľov, aby prestal rozdeľovať našu spoločnosť,“ uviedol na sociálnej sieti predseda vlády Peter Pellegrini. Všetky reakcie politikov nájdete TU.

 

Ján Kuciak bol investigatívny novinár v redakcii spravodajského webu Aktuality.sk. Kuciaka a jeho snúbenicu zavraždili 21. februára v ich dome vo Veľkej Mači výstrelmi z pištole kalibru 9 mm.


VIAC Z Domáce