27. 09. 2018 16:19 | BRATISLAVA/TASR, mm

Razia očami politikov: Vládni vyzdvihujú políciu, opoziční hovoria len o začiatku

Polícia dnes zadržala podozrivých v prípade Kuciakovej vraždy.

Peter Pellegrini, Denisa Saková a Richard Sulík
Peter Pellegrini, Denisa Saková a Richard Sulík Foto: TASR/TVNOVINY.sk (koláž)

Vyšetrenie a potrestanie vinníkov vraždy investigatívneho novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej je jednou z priorít vlády. Uviedol to premiér Peter Pellegrini na sociálnej sieti v reakcii na informáciu, že policajti zadržali osoby podozrivé z tejto vraždy. Verí, že sa podarí objasniť motív aj objednávateľov.

Pellegriniho správa o zadržaní podozrivých teší, oceňuje profesionálnu prácu vyšetrovateľov a prokuratúry. "Som veľmi rád, že policajné orgány už reálne konajú. Verím, že sa tento brutálny skutok podarí objasniť a odhaliť jeho motív ako aj objednávateľov, aby prestal rozdeľovať našu spoločnosť," doplnil predseda vlády.

Na snímke premiér SR Peter Pellegrini
Na snímke premiér SR Peter Pellegrini Foto: TASR/Martin Baumann
 

"Chcel by som zablahoželať, ale hlavne poďakovať všetkým tým, ktorí pracovali na tom, že sa podarilo zadržať ľudí, ktorí sú podozriví z úkladnej vraždy dvoch mladých ľudí. Od začiatku po tejto vražde som viackrát verejnosti povedal a ubezpečil ju, že som presvedčený ako prezident, že sme na vyšetrovanie nasadili tých najlepších ľudí," vyhlásil počas pracovnej návštevy v Chicagu prezident SR Andrej Kiska.

Ten zároveň dodal, že podozrenie s prepojením tohto činu na taliansku mafiu sa musí vyvrátiť. "Ministerstvo vnútra až po tejto vražde začalo konať a taliansky mafián bol chytený, uväznený a vydaný. Veľmi oceňujem tento krôčik, ale treba spraviť veľa krokov a treba kráčať veľmi rýchlo," dodal.

Andrej Kiska.
Andrej Kiska. Foto: TASR
 

Približne 200 výsluchov svedkov, desiatky znaleckých posudkov a množstvo ďalších dôkazov vykonala polícia podľa informácií ministerky vnútra Denisy Sakovej (Smer-SD) v prípade vraždy Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej. Ministerka to uviedla na svojom profile na sociálnej sieti v reakcii na informáciu, že policajti zadržali osoby podozrivé z tejto vraždy. Verí, že sa podarí objasniť motív aj objednávateľov.

Vo vyšetrovacom tíme pracuje viac ako 90 ľudí. "Hoci nemám konkrétne informácie o vyšetrovaní tohto trestného činu, je teraz už zrejmý výrazný posun v prípade. Ďakujem každému jednému policajtovi, svedkovi a úplne každému človeku, ktorý prispieva k objasneniu tejto brutálnej vraždy dvoch mladých ľudí," dodala Saková.

Na snímke ministerka vnútra Denisa Saková
Na snímke ministerka vnútra Denisa Saková Foto: TASR/Martin Baumann
 

Postup polície pri objasňovaní ohavného zločinu vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej dokazuje, že Slovensko nie je nefunkčná diera. Vyhlásil to predseda Národnej rady SR a líder SNS Andrej Danko.

"Verím, že sa polícii podarilo zadržať skutočných vykonávateľov popravy, a že rovnako vypátra aj objednávateľov vraždy," povedal na margo dnešného zadržania ôsmich podozrivých v Kolárove predseda parlamentu.

Andrej Danko reaguje na vystúpenie Andreja Kisku.
Andrej Danko reaguje na vystúpenie Andreja Kisku. Foto: TASR
 

Políciu a vyšetrovateľov treba nechať pracovať a nespochybňovať ich prácu. Politizácia je to, čo tento prípad nepotrebuje, vyjadril sa na margo prípadu predseda Mosta-Híd Béla Bugár.

Opozícia hovorí len o začiatku

Zatknutie podozrivých z vraždy investigatívneho novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej je podľa predsedu liberálov Richarda Sulíka (SaS) len začiatok, uviedol to vo štvrtok počas tlačovej konferencie. Zároveň verí, že v radoch polície sa nájdu aj slušní ľudia, ktorým na vyšetrení tejto vraždy záleží.

"Slováci nemajú inú možnosť, ako veriť, že v závažnej veci si nikto nedovolí hrať politické hry. Trest si musí odpykať objednávateľ vraždy i ľudia s krvou na rukách bez ohľadu na názor vlády, ľudí médií či opozície," povedal Sulík.

"Ak sa ukáže, že polícia dosiahla progres, tak to nie je vďaka tejto vládnej garnitúre, ale napriek nej," povedal podpredseda SaS Ľubomír Galko.

Na snímke predseda SaS Richard Sulík
Na snímke predseda SaS Richard Sulík Foto: TASR/Michal Svítok
 

Vrah vykonávateľ už zrejme putuje za mreže, ale omnoho dôležitejšie je, aby sme všetci spoznali vraha objednávateľa. V reakcii na informáciu, že policajti zadržali osoby podozrivé v prípade vraždy Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej to na sociálnej sieti uviedol líder OĽaNO Igor Matovič. Podstatné je podľa neho odhaliť toho, "kto rozhodol, že mladému chalanovi za jeho prácu spolu so snúbenicou treba navždy zavrieť ústa".

Opozičný poslanec a predseda hnutia OĽaNO-NOVA Igor Matovič.
Opozičný poslanec a predseda hnutia OĽaNO-NOVA Igor Matovič. Foto: TASR
 

Policajti a prokurátori, ktorí robia na prípade vraždy Jána Kuciaka a jeho snúbenice, nie sú ešte na konci, no urobili prvý veľký krok k objasneniu ohavného činu. V súvislosti so zásahom NAKA v Kolárove to uviedol podpredseda hnutia Sme rodina Milan Krajniak.

Zároveň to dokumentuje podľa neho aj to, že ak majú ľudia, ktorí si chcú robiť svoju prácu rozviazané ruky, prídu aj výsledky. Podstatné preto v súčasnosti nie je podľa neho teoretizovať o zmene zákona o Policajnom zbore či o menovaní a odvolávaní policajného prezidenta.

Na snímke Milan Krajniak
Na snímke Milan Krajniak Foto: TASR/Jakub Kotian
 

"Podstatné je dostať do funkcií charakterných ľudí, ktorí si chcú a vedia robiť svoju prácu. Tak, ako si ju robia policajti a prokurátori z tímu na vyšetrovanie Kuciakovej vraždy," zdôraznil Krajniak.

 


VIAC Z Domáce