12. 10. 2018 10:23 | BRATISLAVA/TASR

Danko: Vystúpením v ruskej dume bola prejavená úcta Slovensku, nie mne

Predseda NR SR to uviedol vo vyhlásení ako reakciu na kritiku jeho návštevy v ruskej Štátnej dume.

Andrej Danko s Vjačeslavom Volodinom
Andrej Danko s Vjačeslavom Volodinom Foto: FB/Andrej Danko

Júnové vystúpenie predsedu Národnej rady SR Andreja Danka (SNS) v ruskej Štátnej dume nebolo prejavom veľkej úcty voči jeho osobe, ale voči Slovensku. Danko to uviedol vo vyhlásení ako reakciu na obvinenia médií, ale aj zo strany koaličného partnera či prezidenta SR Andreja Kisku. Tí kritizovali jeho nedávne stretnutie s predsedom Štátnej dumy Federálneho zhromaždenia Ruskej federácie Viačeslavom Volodinom na samite v Turecku.

"Mrzia ma slová pána prezidenta, bol dlho mimo Slovenska, zrejme veľmi nevníma súvislosti. To, že sú sankcie, neznamená, že sa s ľuďmi zo sankčného zoznamu nikto nestretáva. V Moskve si svetoví lídri podávajú kľučky. Bola tam predsedníčka holandského parlamentu, chystá sa tam šéf českého a aj rakúskeho parlamentu, boli tam Maďari, francúzsky či nemecký prezident," vymenoval predseda NR SR. Na adresu ruských sankcií opäť vyjadril Danko svoje presvedčenie, že sú len dočasným riešením, nič neriešia.

"Nie som jediný, kto hovorí o ich zrušení. V medzinárodnom prostredí by mala platiť jediná zásada - bezkonfliktné riešenie problémov. Tento lokálny konflikt nemôže prerásť do väčšieho, medzinárodného, a až vojnového konfliktu," upozornil.

Danko reagoval aj na obvinenie zo strany Mosta-Híd. "Za SNS sa vyhradzujem voči prezidentovi SR, ale aj voči môjmu koaličnému partnerovi. SNS nemení zahraničnú politickú orientáciu, mám za sebou možno desaťkrát viac zahraničných oficiálnych ciest ako prezident, všade hájim záujmy Slovenskej republiky. Slovensko nie je žiadna čierna diera, všade nás prijímajú s úctou," deklaroval.

Andrej Danko dodal, že zahraničných politikov, ktorí mali tú česť rečniť v dume, zrátame na jednej ruke. "To, že sú sankcie, neznamená, že sa tu na Slovensku zakuklíme, pretože tak môžeme zmeškať náš vlak spolupráce," uzavrel.

Kiska prijal s ľútosťou vyjadrenia, ktoré spochybňujú sankcie EÚ voči Rusku. Prezident považuje za nepoctivé a neférové voči ľuďom a škodlivé pre záujmy Slovenskej republiky, aby slovenskí predstavitelia za niečo v Bruseli dvíhali ruku - za sankcie proti Rusku, a potom to doma ohovárali alebo konali v rozpore s týmto spoločným rozhodnutím. Dankov postoj kritizovala aj predsedníčka Zahraničného výboru NR SR Katarína Cséfalvayová (Most-Híd).

Slovensko pritom len pred mesiacom v Bruseli podporilo sankcie voči Kremľu. Kvôli nim napríklad predseda ruskej Štátnej dumy Viačeslav Volodin nesmie vkročiť na naše územie.

Danka kritizoval aj minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák. "Samozrejme tie jeho vyhlásenia a statusy na Facebooku sú v rozpore so zahraničnopolitickou líniou Slovenskej republiky a ako musím to vnímať negatívne,“ uviedol Lajčák.

Politika Kremľa začína rozdeľovať už aj slovenské vládne špičky. Pozrite si reportáž redaktora TV Markíza Viktora Serebryakova:

 

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce