15. 10. 2018 13:20 , článok bol aktualizovaný 15. 10. 2018 14:12 | BRATISLAVA/tvnoviny

Inda podozrivého z vraždy futbalistu prepustili na slobodu

Podľa senátu išlo jednoznačne o nutnú obranu.

Ind Nishit Timothy si vypočul oslobodzujúci rozsudok.
Ind Nishit Timothy si vypočul oslobodzujúci rozsudok. Foto: TASR

Ind Nishit Timothy, ktorý je podozrivý z vraždy futbalistu v centre Bratislavy, si dnes vypočul oslobodzujúci rozsudok. Rozhodol o tom Okresný súd Bratislava I. Sudca ho prepustil na slobodu s okamžitou platnosťou.  

Prokurátor sa voči verdiktu odvolal, rozhodovať bude krajský súd.

Podľa senátu išlo jednoznačne o nutnú obranu. Predseda senátu argumentoval aj tým, že to neznamená, že keď nosí so sebou nože, či iné zbrane, že je automaticky pripravený človek niekoho zavraždiť.

Timothy: Nebol som útočník, bol som napadnutý

Krvavá dráma sa odohrala nadránom 7. októbra 2017 na Hviezdoslavovom námestí v Bratislave. Nishit Timothy, ktorý má slovenské občianstvo a je otcom dvoch detí, zaútočil nožom na 37-ročného futbalistu Braňa. Hádka sa strhla pre taxík.

"Som smutný z toho tragického večera. Nebol som útočníkom, bol som to ja, ktorý bol napadnutý troma agresívnymi útočníkmi," uviedol v októbri vo svojom záverečnom návrhu Nishit Timothy. Zdôraznil, že na neho poškodení vykrikovali rasistické heslá. Po úderoch sa začal brániť. "Ja som obeťou rasovo motivovaného útoku," povedal.

Incident zachytila priemyselná kamera nemeckej ambasády

Nishit Timothy po krvavom incidente v centre Bratislavy utiekol a polícia po ňom vyhlásila pátranie. Policajti, ktorí ho neskôr spacifikovali, tvrdili, že Ind sa pred zatknutím správal nervózne a pôsobil nebezpečne.

Incident označil za rasový útok a muži ho podľa jeho slov nazvali teroristom a cigánom. Nôž pri sebe nosil preto, lebo ho už niekoľkokrát v meste napadli. Znalci z oblasti psychológie a psychiatrie o Nišitovi Timothym povedali, že nemá sklony k agresivite a že pravdepodobne nekonal s úmyslom zabiť.

Niektorí svedkovia tvrdili, že obeť aj jeho kamaráti sa správali pred krvavým útokom kamarátsky.

Incident z osudnej noci zachytila priemyselná kamera nemeckej ambasády. Záznam zachytáva, ako muži Timothyho niekoľkokrát sotia a potom sa začne potýčka.

Rozsudok nie je právoplatný. Dozorujúci prokurátor Michal Šúrek podal dovolanie. O ňom bude rozhodovať Krajský súd v Bratislave. Prokurátor si stojí za pôvodnou obžalobou a nemieni ju prekvalifikovať. Pozostalí, teda poškodení podali odvolanie vo veci odškodného.

Sudca v pondelok zároveň vydal príkaz na okamžité prepustenie Nishita T. z väzby, voči ktorému nie je prípustný opravný prostriedok. Inda prepustia teda ešte v pondelok z väzby, a to po vykonaní administratívnych úkonov, ako sú lekárska prehliadka, odovzdanie osobných vecí a podobne.

 

 


VIAC Z Domáce