17. 10. 2018 17:05 | BRATISLAVA/TV Markíza

Marian Kočner má na krku ďalšie obvinenie, súvisí s bytmi v komplexe Five Star Residence

Kočner a ďalší štyria obvinení mali pripraviť štát o viac ako tri milióny eur.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: Reprofoto: tvnoviny.sk

Marián Kočner má na krku ďalšie obvinenie. Vyšetrovateľ ho začal stíhať pre zločin krátenia dane a poistného. Televízii Markíza to potvrdila prokuratúra. Obvinenie súvisí s prevodmi bytov v známom komplexe Five Star Residence.

Vo štvrtok to oficiálne potvrdila aj polícia. Ako informovala, obvinenie voči štyrom osobám vzniesol vyšetrovateľ ešte v utorok (16.10.).

Pozrite si reportáž Michala Hečka:

 
  

 Trestné stíhanie vo veci začal vyšetrovateľ finančnej polície v júni 2016. Týkalo sa predaja 17 bytov a troch nebytových priestorov za jedno euro s DPH. Predávajúca bola spoločnosť, ktorej konateľom bol prvý z obvinených Peter Z. Kupujúci v tomto prípade bola firma, kde bol predsedom predstavenstva druhý z obvinených, Marian Kočner.

K podobnému predaju za euro došlo aj v prípade ďalších 14 bytov a dvoch nebytových priestorov. Aj tu bol rovnaký predávajúci, kupujúci bol ďalší z obvinených Viliam G. Preto v júli 2018 vyšetrovateľ finančnej polície aj v tomto prípade začal trestné stíhanie, rovnako vo veci zločinu krátenia dane a poistného.

Štvoricu uzatvára posledná z obvinených Jana Š., ktorá zastupovala britskú spoločnosť, v prospech ktorej boli zapísané záložné práva na uvedené nehnuteľnosti. Záložné právo bolo dôvodom uzatvorenia zmlúv o postúpení pohľadávok v hodnote viac ako 36 miliónov eur.

Peter Z. mal mať podľa polície vedomosť, že celková cena prevádzaných nehnuteľností bola takmer 17 miliónov eur. Predané boli za dve eurá, teda za značne podhodnotenú cenu. Ako štatutár firmy, ktorá ich predala, mal teda krátiť daň o viac ako tri milióny eur, čo je 20 percent z takmer 17 miliónov. Ide o zdaňovacie obdobie október 2011, kedy do základu dane zohľadnil obe kúpne zmluvy z 19. októbra 2011.

Za zločin skrátenia dane a poistného, z ktorého sú všetci štyria obvinení, hrozí v prípade dokázania viny trest odňatia slobody na sedem až 12 rokov. Okrem Mariana Kočnera, ktorý sa nachádza vo väzbe za inú ekonomickú trestnú činnosť, sú obvinení stíhaní zatiaľ na slobode.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce