20. 10. 2018 13:51 , článok bol aktualizovaný 20. 10. 2018 19:52 | KUNERAD/TV Markíza

Kaštiel v Kunerade niekto umýselne podpálil

Prieskum interiéru odhalil, že škody sú nenávratné.

Kaštieľ v Kunerade zhorel.
Kaštieľ v Kunerade zhorel. Foto: TASR/Erika Ďurčová
Kaštieľ v Kunerade zhorel.
Kaštieľ v Kunerade zhorel.
Kaštieľ v Kunerade zhorel.

Národná kultúrna pamiatka opäť v plameňoch. Kuneradský zámok podľa hasičov podpálili úmyselne. Zhorela celá konštrukcia strechy. Niekdajšie cisárske sídlo už pritom horelo aj pre ôsmymi rokmi.

Štyri desiatky hasičov bojovali s ohňom tri a pol hodiny, kým ho dokázali lokalizovať. Prieskum interiéru odhalil, že škody sú nenávratné.

„Požiarovisko je nebezpečné, zrútili sa tam stropy. Postupne prehľadávame prízemia a poschodia," povedal veliteľ zásahu Andrej Fergel.

Statika národnej kultúrnej pamiatky je narušená a aj hasiči pracujú vnútri len veľmi opatrne. Požiar v zámku vzplanul zavčas rána. Spočiatku sa ho snažili zahasiť obecný hasiči, ale plamene boli čoraz mohutnejšie.

Už v roku 2010 secesný zámok vyhorel a odvtedy iba chátral. „Ten žalostný stav, ktorý bol a teraz je ešte horší, tak na to sa díva veľmi ťažko," vyhlásila starostka Kuneradu Monika Kavecká.

Pôvodne lovecký kaštieľ postavili roku 1916 a neodmysliteľne patril ku Kuneradu. Samotná obec pri záchrane pamiatky pomôcť nevie.

„Nejdem sa ani vyjadrovať na adresu majiteľa, lebo ani v súčasnej dobe nám nie je známe kto je majiteľ. My ako obec sme bezmocní aby sme riešili súkromné vlastníctvo," posťažovala sa starostka.

Na mieste ešte budú pracovať hasičskí experti. No už teraz je jasné, že oheň niekto založil schválne.

 


VIAC Z Domáce