22. 10. 2018 15:19 | BRATISLAVA/mm

Richter je za letný čas, jeho ministerstvo však zatiaľ presadzuje zimný

Podľa ministra je však dôležitá aj koordinácia s ostanými štátmi EÚ.

Ján Richter
Ján Richter Foto: TASR

Zimný alebo letný čas? Téma ohľadom zachovania si len jedného času rozprúdila v spoločnosti poriadne búrlivú diskusiu. V piatok podvečer sa konečne objavilo aj predbežné stavisko Slovenska. Ústami ministerstva práce by sme si mali celoročne ponechať zimný čas.

K tejto téme sa po víkende vrátil na sociálnej sieti aj samotný minister Ján Richter. Prekvapivo sa však vyjadril opačne ako inštitúcia, ktorú vedie. „Osobne vnímam argumenty za zrušenie ako logické a opodstatnené a priznám sa, bol by som najradšej, keby sme si na Slovensku ponechali letný čas," napísal na Facebooku.

Zároveň ale oponuje, že jeho ministerstvo dostalo za úlohu vyzbierať odborné stanoviská ostatných ministerstiev a ich názor nemôže ignorovať.

„Chcem však ubezpečiť verejnosť, že náš návrh, aby sa po zrušení striedaniu času na Slovensku uplatňoval zimný čas, je iba predbežnou pozíciou SR v celom procese. K tomuto návrhu ešte musia zaujať pripomienky ďalšie ministerstvá, ale aj odborná a laická verejnosť. Dôležité budú aj rokovania so sociálnymi partnermi," doplnil minister s tým, že dôležitá bude aj koordinácia s ostatnými členskými štátmi EÚ.

Dankovi sa pozdáva striedanie času

Určite je lepšie vstávať za svetla a užívať si deň čo najdlhšie, kým je svetlo, a zase ísť spať skôr, keď je dlhšie tma. Na sociálnej sieti to uviedol šéf SNS a predseda parlamentu Andrej Danko, podľa ktorého má súčasné striedanie letného a zimného času svoje opodstatnenie. Danko sa zároveň pýta, kto je majstrom času.

„Nachádzame sa v takom geografickom pásme, kde sa zimným a letným obdobím mení dĺžka dňa a noci, čiže svetla a tmy," odkázal predseda NR SR.


Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce