28. 10. 2018 07:00 | BRATISLAVA/mm

Cesta zo žalára národov do demokratického sveta. Toto je dátum, ktorý zmenil všetko od základov

Dvadsaťročné obdobie našej histórie, na ktoré by sme mali podľa mnohých historikov prirodzene nadviazať.

100 rokov ČSR
100 rokov ČSR Foto: TASR/Pavol Zachar

Prvá svetová vojna a následné geopolitické zmeny dali Slovákom nádej na vlastný štát. Ten sa postupne črtal na troskách rozpadajúceho sa Rakúsko - Uhorska, ktoré prezývali aj žalár národov.

Práve 28. októbra 1918 sa táto idea naplnila, kedy v Prahe vyhlásili vznik Československého štátu. O dva dni neskôr sa Martinskou deklaráciou k nemu oficiálne prihlásili aj zástupcovia Slovenska.

V tomto čase dostávali kontúry aj naše prvé hranice, ktoré napokon stanovila Svetová mierová konferencia v Paríži. Súčasťou ČSR sa stala aj Podkarpatská Rus. Tú sme ale o 20 rokov neskôr definitívne stratili.

Pozrite si dobové zábery z rokov, kedy sa rodila Československá republika

 

Zaradili sme sa do moderného a demokratického sveta

Československo sa stalo parlamentnou demokratickou republikou s rozdelením moci na zákonodarnú, výkonnú a súdnu moc, presne tak, ako v tej dobe fungovali najdemokratickejšie štáty sveta.

Ústava, ktorá platila od februára 2020, navyše garantovala všeobecné, rovné a tajné hlasovacie právo, slobodu tlače a zhromažďovania. Na celom území štátu bol uzákonený osemhodinový pracovný čas, právo na štrajk či podpora v nezamestnanosti.

Samostatné Slovensko bolo v tom čase len agrárnou krajinou. Ľudia zväčša bývali na vidieku a pracovali v poľnohospodárstve. To sa ale nedá povedať o Česku, ktoré malo vybudovaný solídny priemysel. Vďaka nemu sme patrili medzi 15 najvyspelejších štátov sveta.

Dôležité bolo aj vzdelanie

S rozvojom spoločnosti bolo úzke spojené aj vzdelanie. Menej rozvinutým oblastiam pomohla osemročná školská dochádzka, ktorá zabezpečila, že postupne rástol počet žiakov na meštianskych a stredných školách. V Bratislave vznikla v roku 1919 Univerzita Komenského s filozofickou, právnickou a lekárskou fakultou.

Navyše svoju činnosť obnovila Matica slovenská. Zakladali sa mnohé spolky a združenia, došlo tiež k rozmachu vydávania periodík. Netreba zabúdať, že pri všetkých týchto procesoch boli veľmi nápomocní českí vzdelanci a umelci.

Po 20 rokoch demokracie prišlo 50 rokov totality

Obdobie našej prvej demokracie sa skončilo po 20 rokov. V roku 1938 sme sa vďaka Mníchovskej dohode a Viedenskej arbitráži dostali do područia nacistického Nemecka vedeného Adolfom Hitlerom. Prvý samostatný slovenský štát v histórii, tak vznikol len z vôle Nemeckej ríše. Navyše popieral demokraciu, keďže sa stotožnil s nacistickou ideológiou.

Po skončení druhej svetovej vojny, z ktorej sme napokon vďaka SNP vyšli ako víťazná krajina, sme padli do područia Sovietskeho zväzu. Vystriedali sme tak totalitu zo západu za totalitu z východu.

Nadväzujme na 28. október

Medzi demokratickými obdobiami tak ubehlo až 50 rokov, čím sme stratili vlastne polstoročie, počas ktorého sme sa mohli učiť demokracii a zdokonaľovať si ju. V súčasnosti mnohí historici ukazujú prstom práve na naše prvé demokratické usporiadanie na Slovensku, aby to bola tá časť histórie, o ktorú sa môžeme oprieť pri stavaní základov našej budúcnosti.

 

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce