28. 10. 2018 19:19 | BRATISLAVA/TASR

Ako sme v Bratislave oslávili 100. výročie vzniku ČSR

Prezident Kiska položil pri príležitosti 100. výročia vzniku Československa vence k soche Štefánika v Bratislave.

Položenie vencov k soche Štefánika pri príležitosti 100. výročia vzniku Československa
Položenie vencov k soche Štefánika pri príležitosti 100. výročia vzniku Československa Foto: TASR

Oslavy 100. výročia vzniku Československa boli v Prahe veľkolepé. V Bratislave sme si pripomenuli tento významný deň skromnejšie.

Pozrite sa, ako to večer vyzeralo v uliciach hlavného mesta. Naživo monitoroval situáciu redaktor Michal Hečko.

 

Kiska a Danko položili vence k soche Štefánika


Generál Milan Rastislav Štefánik patrí právom spolu s Tomášom G. Masarykom a Edvardom Banešom k absolútnym zakladateľom Československa. Skonštatoval to prezident SR Andrej Kiska po položení vencov k soche M. R. Štefánika v Bratislave pri príležitosti 100. výročia vzniku ČSR.

"Bez osoby Milana Rastislava Štefánika by Československo ako také určite nevzniklo. Jeho podiel na vzniku Československa je obrovský. To, že zorganizoval Československé légie, ako keby prvú československú armádu, dalo obrovskú legitimitu všetkým rokovaniam, ktoré potom nasledovali," zhodnotil Kiska.

Položenie vencov k soche Štefánika pri príležitosti 100. výročia vzniku Československa
Položenie vencov k soche Štefánika pri príležitosti 100. výročia vzniku Československa Foto: TASR
 

Hoci bol Štefánik po vzniku štátu ospevovaný a neskôr sa totalitný režim snažil jeho meno z pamäti národa vymazať, podľa Kisku sú jeho "duch a myšlienky" stále živé. "Chcel by som parafrázovať jeho slová a povedať, že my všetci, všetci občania, ktorí chcú lepšie Slovensko, a myslím si, že to platí aj pre Česko, a nie sú ochotní priložiť ruku k dielu a pomôcť, si ho nezaslúžia," poznamenal Kiska. Je preto presvedčený, že by občania mali spraviť všetko preto, aby zo Slovenska a Česka vytvorili moderné a sebavedomé krajiny, na ktoré je každý občan hrdý. "Na ceste sme už obrovský kus prešli," dodal Kiska.

Slovenská a Česká republika si pripomínajú 100. výročie vzniku ČSR. Traja najvyšší slovenskí ústavní činitelia sa v nedeľu zúčastňujú na oficiálnych oslavách výročia v Prahe.

 

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce