05. 11. 2018 17:07 | KUNERAD/TV Markíza, TASR

Vyhorený kaštiel Kunerad má šancu ešte zažiariť

Potvrdili to po obhliadke odborníci, ktorí však narazili na problém.

Vyhorený kaštieľ Kunerad.
Vyhorený kaštieľ Kunerad. Foto: TV Markíza

Pamiatkari, statici, ale aj odborníci z ministerstva kultúry sa boli v pondelok (5. 11.) na vlastné oči pozrieť, v akom stave je nedávno vyhorený zámok v Kunerade pri Žiline. Pohľad je vraj žalostnejší ako skutočný stav a zámok má šancu ešte zažiariť. Len treba nájsť dobrého investora.

Polícia vyšetruje požiar ako zločin poškodzovania cudzej veci a vyšetrovateľ žilinského okresného riaditeľstva PZ v Žiline už začal trestné stíhanie.

Požiar, ktorý nahlásili v sobotu 20. októbra krátko pred piatou hodinou ráno, likvidovalo takmer 40 profesionálnych a dobrovoľných hasičov z troch profesionálnych jednotiek a troch dobrovoľných hasičských zborov.

V kaštieli horelo aj pred ôsmimi rokmi

Požiar strechy na kuneradskom zámku vypukol aj 10. marca 2010 a likvidovali ho hasiči zo Žiliny, Rajca, Bytče, Čadce, Záchrannej brigády HaZZ v Žiline a zo Strednej školy požiarnej ochrany. Expertízna skupina HaZZ presnú príčinu požiaru nezistila.

Zámok Kunerad, ktorý leží približne dva kilometre za obcou, je momentálne v súkromných rukách. Postavili ho v roku 1916 v secesnom slohu. Počas Slovenského národného povstania v ňom sídlil štáb partizánskej brigády, v roku 1944 ho vypálili fašistické vojská. Po roku 1945 ho zrekonštruovali a opravili. Od roku 1974 slúžil na liečebné účely.

 


VIAC Z Domáce