12. 11. 2018 12:17 | BRATISLAVA/mm

Podrobný pohľad na voľby: Takto sa prekreslila politická mapa na úrovni okresov

Pozreli sme sa, kde uspeli vládne strany a kde opozičné.

Členovia volebnej komisie sčítavajú hlasy vo volebnej miestnosti v Komárne
Členovia volebnej komisie sčítavajú hlasy vo volebnej miestnosti v Komárne Foto: TASR/Milan Drozd

Cez víkend sme si zvolili nových prípadne staronových starostov a primátorov. Hlavné slovo mali, tak ako pred štyrmi rokmi, nezávislí, ktorí obsadili viac ako 40 percent stoličiek po celom Slovensku. Vo veľkých mestách najviac tratil Smer, keďže prišiel o Nitru, Žilinu aj Košice.

Podrobnejšie sme sa pozreli aj na okresy. Na tejto úrovni opäť dominovali nezávislí kandidáti. Kde ale uspeli vládne strany a kde naopak opozícia?

mapa[1].jpg
 

Bratislavský kraj

Bratislava a jej okolie patrilo demokratickej opozícii a nezávislým kandidátom. Koaličné strany nezískali ani jedno primátorské kreslo. Bratislave aj jej mestským častiam sme sa podrobne venovali TU.

bratislavský[1].jpg
 

Trnavský kraj

Podobne ako Bratislava aj Trnava patrila nezávislým kandidátom a demokratickej opozícii. Ani v tomto kraji nezískali vládne strany žiaden primátorský post.

trnavsky[1].jpg
 

Trenčiansky kraj

V Trenčianskom kraji už bodovali aj kandidáti za Smer, a to v Považskej Bystrici a v Novom Meste nad Váhom. V Prievidzi si zas svoje kreslo obhájila Katarína Macháčková, ktorá v súčasnosti háji farby SPOLU. Ostatní víťazi nemali za sebou žiadnu stranu.

trenciansky[1].jpg
 

Nitriansky kraj

Nitrianske okresy ovládli nezávislí kandidáti. Len v Zlatých Moravciach vyhral kandidát Smeru. Prekvapením sa skončili voľby v samotnej Nitre, kde len 31- ročný aktivista Marek Hattas porazil dlhoročného primátora za Smer Jozefa Dvonča.

nitriansky[1].jpg
 

Žilinský kraj

Najzaujímavejší výsledok sa zrodil v samotnej Žiline, kde vládnuci Smer vystriedal nezávislí kandidát Peter Fiabáne, ktorého podporovala široká koalícia stredopravých strán. V ostatných okresoch, okrem Liptovského Mikuláša a Bytče, vyhrali nezávislí kandidáti.

zilinsky[1].jpg
 

Banskobystrický kraj

Vládnym stranám sa najviac darilo v Banskobystrickom kraji, keď získali až päť okresných miest. V ostaných ôsmich zvíťazili nezávislí, opozícia tak vyšla úplne naprázdno.

banskobystricky[1].jpg
 

Prešovský kraj

Najzaujímavejší moment sa v tomto kraji udial v Humennom, kde po dvoch volených obdobiach skončila Jana Vaľová (Smer-SD). Nahradil ju pravicový kandidát Miloš Meričko. Okrem Humenného stredopravé strany získali ešte Prešov, kde svoju pozíciu obhájila Andrea Turčanová. Inak aj tento kraj ovládli nezávislí kandidáti.

prešovsky[1].jpg
 

Košický kraj

V Košiciach po ôsmich rokoch skončil Smer, keď vo voľbách výrazne vyhral Jaroslav Polaček v zastúpení stredopravých strán. Košiciam aj jej mestským častiam sme sa podrobne venovali TU. Vládne strany ovládli Michalovce a Spišskú Novú Ves, v ostatných okresných mestách dominovali nezávislí kandidáti.

košicky[1].jpg
 

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce